Świętuj odzyskanie niepodległości z Muzeum Historii Polski

Z okazji Święta Niepodległości – 11 listopada – Muzeum Historii Polski kolejny raz organizuje imprezę miejską: VIII Przystanek Niepodległość. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w grze: „Drogi do wolności”.


Uczestnicy wraz z opiekunem wezmą udział w serii gier na terenie Ogrodu Saskiego, będą odkrywali procesy i wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, a także wezmą udział w wyścigu ku wolności, w którym liczy się umiejętność logicznego myślenia.

 

 
Ubiegłoroczni uczestnicy gry przestrzennej organizowanej przez Muzeum Historii Polski w Ogrodzie Saskim. Fot. MHP/M.Szachowski


Gracze zmierzą się z zaborcami, w tłumie przechodniów rozpoznają polityków różnych nurtów, będą inwestować w projekty społeczne i gospodarcze, spróbują rozpoznać symbole znaczące dla polskiej kultury.

 
Dla dzieci w wieku 5-9 lat przygotowaliśmy oddzielną trasę. Najmłodsi dzięki otrzymanej od dziadka książce przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, a wycieczka po Ogrodzie Saskim zamieni się w wyprawę przez najciekawsze wydarzenia tego okresu. Najdzielniejsi podróżnicy poznają ówczesnych bohaterów i artystów, a także sprawdzą swoje umiejętności w grach i zabawach z tamtych lat.


Gra w obu wersjach odbędzie się  w godzinach 10.00 – 17.00 (start do 15.00).


Czas gry: ok. 1,5 h, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.


Start i meta: ogródek Muzeum Historii Polski, ul. Senatorska 35, Warszawa.


Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy.

 

 
Ubiegłoroczni uczestnicy gry przestrzennej organizowanej przez Muzeum Historii Polski w Ogrodzie Saskim. Fot. MHP/M.Szachowski


VIII Przystankowi Niepodległość towarzyszy okolicznościowa jednodniówka „Jesteśmy”, w której znajdzie się trasa spaceru po Warszawie – „Śladami 11 listopada”.

11 listopada Muzeum Historii Polski – będzie uczestnikiem marszu „Razem dla Niepodległej” organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W pobliżu pomnika Romana Dmowskiego MHP pokaże filmową prezentację dotyczącą wydarzeń sprzed 95 lat i roli przywódcy Endecji w powstaniu II RP.

Ponadto od 4 do 29 listopada 2013 przed Uniwersytetem Warszawskim, (ul. Krakowskie Przedmieście),  będzie można obejrzeć planszową wystawę „Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)” przygotowaną z okazji 600-lecia unii polsko-litewskiej przez Muzeum Zamojskie i Muzeum Historii Polski.


Unia polsko-litewska zawarta w Horodle w 1413 roku to wydarzenie ważne w dziejach Polaków i Litwinów. Stanowiła ona krok milowy na drodze ku unii lubelskiej 1569 roku i stworzeniu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która w rzeczywistości była Rzecząpospolitą wielu narodów.


W okresie zaborów pamięć o polsko-litewskich uniach dla wielu Polaków tworzyła fundament programu odbudowy niepodległej państwowości. Unia horodelska w XIX-wiecznej kulturze pamięci odegrała ważną rolę w przypominaniu niespełnionego XVII-wiecznego projektu federacji trzech narodów: Polaków, Litwinów i Rusinów.

Jak co roku wszystkie atrakcje zorganizowane przez nasze Muzeum są imprezami całkowicie darmowymi. Zapraszamy!

Organizator Przystanku Niepodległość: Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Patroni medialni Przystanku Niepodległość: „Gazeta Wyborcza”, portal Gazeta.pl Warszawa, „Metro”, TVP Warszawa, portal historyczny dzieje.pl, Polska Agencja Prasowa, Ströer Media, Polskie Radio.
Współpraca: Fundacja Animacja.
Realizacja gry: ZebraProjekt

2013-11-08