Nowosądecka debata o bohaterze
„Patriotyzm to poczucie odpowiedzialności za swój kraj, taką postawę prezentował Jan Karski” powiedział w Nowym Sączu podczas konferencji na temat słynnego Emisariusza dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Konferencję „Jan Karski – ocalony bohater” zorganizowało Małopolskie Towarzystwo Oświatowe we współpracy z Muzeum Historii Polski. W debacie udział wzięli m.in. laureat Nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej z 2009 r. prof. dr hab. med. Aleksander B. Skotnicki, historyk Piotr Kowalik oraz grupa młodzieży izraelskiej z Tel Avivu, która przyjechała do Sącza na zaproszenie swoich rówieśników z Nowego Sącza.
Robert Kostro w wykładzie pt. „Jan Karski i lekcje patriotyzmu” mówił, że Karski był gorącym patriotą, ale dostrzegał wady Polaków i nie szczędził krytyki swoim rodakom. Stwierdził również, że na skargi rodaków, iż w Jałcie Zachód zdradził Polskę, oddając nasz kraj Sowietom, Karski zwykł odpowiadać: „Roosevelt był prezydentem amerykańskim, a nie polskim i reprezentował interesy swojego kraju”.
O swoim spotkaniu z Janem Karskim w 1982 roku na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie opowiadał prof. Aleksander Skotnicki. „Kiedy jesienią 1942 roku w apogeum Holocaustu, Jan Karski opowiedział przywódcom Zachodu o dokonującej się zagładzie Żydów to mu nie uwierzono, a można było jeszcze uratować z pół miliona Żydów” – mówił prof. Skotnicki.
Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy o sądeckich śladach Jana Karskiego. Była to kolejna odsłona międzynarodowej wystawy poświęconej emisariuszowi Państwa podziemnego. Dotychczas prezentowana była m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, w Waszyngtonie, Chicago, Mediolanie i Petersburgu oraz wielu miastach w Polsce.