Premiera filmu o Witoldzie Pileckim

„Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego” to tytuł filmu Dariusza Walusiaka poświęconego ucieczce Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z KL Auschwitz. Premiera filmu odbędzie się 13 października 2013 r. w Bochni. Muzeum Historii Polski współfinansowało produkcję filmu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.


Dokument został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento z okazji 70. rocznicy ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego i jego towarzyszy z obozu koncentracyjnego 26 kwietnia 1943 r. Na przełomie kwietnia i maja 2013 r. – w ramach akcji „Projekt: Pilecki” – muzycy zespołu rockowego „Forteca” wyruszyli w podróż śladami bohatera.

Członkowie wyprawy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego. Nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. W filmie muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami, opowiadają o wewnętrznej przemianie, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.

Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce.

Premierowy pokaz filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” odbędzie się w niedzielę 13 października 2013 r. o godz. 17.00 w Hali Widowisko-Sportowej w Bochni przy ul. Poniatowskiego 32.

2013-10-09