Wystawa o Andrzeju Bobkowskim w Łodzi

„Bobkowski. Chuligan wolności” to tytuł wystawy zorganizowanej przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana we współpracy z Muzeum Historii Polski, której wernisaż odbędzie się 30 września w Łodzi. W tym roku mija 100. rocznica urodzin pisarza.


Ekspozycja poświęcona będzie życiu i twórczości autora „Szkiców piórkiem” portretującego w swej twórczości najpierw Francję, a potem Gwatemalę.

Podczas łódzkiej wystawy obejrzeć będzie można zobaczyć unikalne przedmioty przywiezione z m.in. z Krakowa i Paryża, a także z Gwatemali. Oprócz fotografii i listów, pochodzących z prywatnych zbiorów i Archiwum „Kultury", na wystawie zobaczymy przedmioty, które należały do Bobkowskich: książki, rysunki, apaszkę, którą ręcznie przyozdobiła żona pisarza Barbara. Autorkami scenariusza ekspozycji jest szefowa Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu Agnieszce Mitkowska oraz dziennikarka Joanna Podolska.

Wystawa potrwa w Łodzi do 23 października a potem zostanie pokazana w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń związanych z 100. rocznicą urodzin Andrzeja Bobkowskiego podajemy w załączniku. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Wystawa: „Bobkowski. Chuligan wolności”
Miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka W Łodzi, ul. płk. dr. Stanisława Więckowskiego 15, Łódź
Termin: od 30 września do 23 października 2013 roku, otwarta w każdy wtorek od godz. 14 do 18.
Kontakt dla zorganizowanych grup:
Konrad Szczęsny, tel. (42) 633  44 94, e-mail: cet@nowy.pl

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Współorganizatorzy: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Instytut Tolerancji.

2013-09-24