„Jan Karski” w Mediolanie

W maju 2013 r. na Uniwersytecie Mediolańskim odbyła się konferencja „Jan Karski. Misja dla ludzkości” podczas której  otworzono wystawę „Jan Karski. Misja dla ludzkości” („Jan Karski. Una missione per l’umanità”) przygotowaną przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.


W ramach wydarzenia można było również posłuchać wykładów o legendarnym kurierze oraz prezentacji, towarzyszących pierwszemu włoskiemu wydaniu „Tajnego Państwa”.
 
Dzięki powyższym inicjatywom mieszkańcy Mediolanu i włoscy czytelnicy „Tajnego Państwa” mieli okazję poznać biografię i misję Jana Karskiego ukazaną z różnych perspektyw badawczych (historia, edukacja, literatura) i tematycznych (Holokaust, historia Polskiego Państwa Podziemnego).
 
W sesji naukowej wzięło udział międzynarodowe grono specjalistów zajmujących się postacią Jana Karskiego i historią II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Polskiego Państwa Podziemnego. 
 
Wśród zaproszonych gości obok włoskich badaczy – Marcello Flores d’Arcais z Uniwersytetu w Sienie, Carla Tonini z Uniwersytetu w Bolonii oraz Luca Bernardini z Uniwersytetu Mediolańskiego, znaleźli się  także Polacy, w tym Ewa Wierzyńska – kierownik programu „Jan Karski. Niedokończona misja” z Muzeum Historii Polski oraz Maciej Podbielkowski z Muzeum Powstania Warszawskiego.
 
Wydarzenia zostały zorganizowane przez Konsulat RP w Mediolanie we współpracy z Uniwersytetem Mediolańskim (Departament Języków i Literatur Obcych oraz Departament Historii) oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie.

„Jan Karski. Niedokończona misja” to czteroletni program, prowadzony od 2010 r. przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, którego celem jest utrwalenie pamięci o losach Jana Karskiego w Polsce i na świecie.

Więcej na ten temat: www.jankarski.org.

2013-05-13