93. rocznica Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia 2013 roku mija 93. rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej również „Cudem nad Wisłą”. Z tej okazji zapraszamy wszystkich do Ossowa k/Wołomina na rekonstrukcję tamtych wydarzeń oraz do odwiedzenia specjalnego stanowiska przygotowanego przez Muzeum Historii Polski.


Na muzealnym stoisku, zlokalizowanym na terenie wokół Zespołu Szkół przy ul. Matarewicza 148, przewidziano m.in. multimedialny stół sztabowy oraz komputerową grę decyzyjną „Osamotnieni”, w której uczestnicy będą mogli wcielić się w przedstawicieli Rządu Polskiego i na własnej skórze poczuć trudy negocjacji dyplomatycznych (z Francją, Rosją bolszewicką i Wielką Brytanią) związanych z wojną 1920 roku.

Niewątpliwą atrakcją, przygotowaną przez Muzeum Historii Polski, będzie również symulator samolotu myśliwskiego „Oeffag D.III”, używanego przez polskie lotnictwo w okresie wojny polsko-bolszewickiej.


Plakat "Nam twierdzą będzie każdy próg", proj. Kamil Mackiewicz, 1920. Polski plakat propagandowy z okresu wojny z bolszewikami (ze zbiorów Muzeum Historii Polski).


Bitwa Warszawska, uznawana za 18. z przełomowych bitew w historii świata, stoczyła się w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921). To ona zadecydowała m.in. o zachowaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią.


Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym przygotowanym przez Muzeum Historii Polski i poświęconym wydarzeniom z sierpnia 1920 roku.


Szczegółowy program wydarzenia w załączniku.


Dojazd do Ossowa: LINK

2013-08-07