Program "Kogo Kręci Kino Historyczne?"

PROGRAM "KOGO KRĘCI KINO HISTORYCZNE?"

„W CIENIU SWASTYKI I CZERWONEJ GWIAZDY”

Wrocław, 12-16 maja 2012

Odra-Film, Sala kinowa NOT

(ul. Piłsudskiego 74)

WSTĘP WOLNY!


sobota, 12 maja, g. 19.00

„Tajna akcja – mur berliński. Historia niemieckiej granicy” (Geheimsache Mauer- Die Geschichte einer deutschen Grenze), Niemcy 2011, 90 min.

Reżyseria: Christoph Weinert i Jürgen Ast

Fabryka zła (Napola – Elite für den Führer) Niemcy 2004,115 min.

Reżyseria: Dennis Gansel, obsada: Max Riemelt, Tom Schilling, Devid Striesow, Joachim Bißmeier

Gość: dr Andrzej Dębski (Centrum Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego)

Moderator spotkania: Marek Stremecki (Muzeum Historii Polski)

niedziela, 13 maja, g. 19.00

Żołnierze wolności (Sołdaty Swobody), ZSRR/Polska/ Czechosłowacja/NRD/Węgry/Bułgaria/Rumunia/ 1977, Część 2 – 100 min.

Reżyseria: Jurij Ozierow, obsada: Tadeusz Łomnicki, Zygmunt Kęstowicz, Ignacy Gogolewski, Leszek Herdegen, Edward Lubaszenko

Piąta pieczęć(Az ötödik pecsét) Węgry 1976, 115 min.

Reżyseria: Zoltán Fábri, obsada: Lajos öze, Sándor Horváth, László Márkus, Ferenc Bencze

Gość: Jan Topolski

Moderator spotkania: Marek Stremecki (Muzeum Historii Polski)

poniedziałek, 14 maja, g. 19.00

Kobiety z Rosenstrasse (Rosenstraße), Niemcy 2003, 135 min.

Reżyseria: Margarethe von Trotta, obsada: Katja Riemann, Maria Schrader, Martin Feifel, Martin Wuttke

Przejście przez Dunaj(Chodník přes Dunaj), Czechosłowacja 1989, 90 min.

Reżyseria: Miloslav Luther, obsada: Roman Luknár, Vladimír Hajdu, Georgiana Tarjan,Eva Horká

Gość: Monika Mikušová (Telewizja Słowacka i Akademia Sztuk Scenicznych, Słowacja)

Moderator spotkania: Rafał Bubnicki

 

wtorek, 15 maja, g. 19.00

Bokser i śmierć (Boxer a smrt’), Czechosłowacja 1962, 110 min.
Reżyseria: Peter Solan, obsada: Štefan Kvietik, Manfred Krug, Valentina Thielová, Józef Kondrat

Ucieczka (Szökés), Węgry 1996, 95 min.

Reżyseria: Lívia Gyarmathy, obsada: Artur Żmijewski, Krzysztof Kolberger, Daniel Olbrychski, Dariusz Kurzelewski

Gość: Balázs Varga, Monika Mikušová (Telewizja Słowacka i Akademia Sztuk Scenicznych, Słowacja)

Moderator spotkania: Rafał Bubnicki

środa, 16 maja, g. 19.30

Gorzkie żniwa (Bittere Ernte), RFN 1985, 105 min.

Reżyseria: Agnieszka Holland, obsada: Armin Mueller-Stahl, Elisabeth Triessenaar, Kathe Jaenicke, Hans Beerhenke

Gość: Agnieszka Holland

Moderator spotkania: Rafał Bubnicki

Debata filmowa „Totalitaryzm, a kino”

środa, 16 maja, g. 16.00

Audytorium: 220, Aula Ossolineum

Moderator: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski) Uczestnicy: Agnieszka Holland (reżyser, Polska), Balázs Varga (Węgry),Monika Mikušová (Telewizja Słowacka i Akademia Sztuk Scenicznych, Słowacja),Dr Bärbel Dalichow (dyrektor Muzeum Filmu w Poczdamie, Niemcy)


Organizatorzy: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Narodowe Centrum Kultury

Partnerzy: Instytut Węgierski w Warszawie, Instytut Słowacki w Warszawie, Dolnośląskie Centrum Filmowe

 

 

 

2012-05-15