Wystawa Muzeum Historii Polski o Karskim w Kielcach

„Jan Karski. Człowiek wolności” wystawa Muzeum Historii Polski, która była prezentowana m.in. Sejmie RP w Warszawie i siedzibie ONZ w Nowym Jorku, została otwarta również w Kielcach.


18 lipca 2013 roku – w Kielcach zainaugurowano wystawę „Jan Karski. Człowiek wolności”. Symbolicznego otwarcia dokonali: prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek oraz prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu Yaacov Kotlicki. Wystawa eksponowana będzie do 8 sierpnia w Kielcach, nieopodal „ławeczki Karskiego” na głównym deptaku miasta przy ul. Sienkiewicza.

Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego – przewoził tajne informacje z okupowanego kraju na Zachód. Wydelegowany przez AK najpierw został dwukrotnie przerzucony do getta, potem w przebraniu żołnierza niemieckiego wszedł do obozu przejściowego dla Żydów w Izbicy, następnie przekazał Rządowi Polskiemu w Londynie raport na temat zagłady Żydów i skali tej tragedii. Starania Polskiego Rządu i osobiste Karskiego (dotarł on do najwyższych przedstawicieli władz alianckich z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem i prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem na czele) nie przyniosły żadnych rezultatów. Rządy Zachodu nie podjęły działań mających na celu zmianę sytuacji Żydów w okupowanej przez Niemców Europie.

Na ekspozycję „Jan Karski. Człowiek wolności” składają się 22. plansze, na których pokazano biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.


Autorką scenariusza wystawy jest Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Współorganizatorami: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, a mecenasem – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorkami ekspozycji są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski.

Od dwóch lat MHP realizuje program „Jan Karski. Niedokończona misja”. W jego ramach m.in. stworzono stronę internetową o Janie Karskim (www.jankarski.org), wydano pakiet edukacyjny dla szkół na DVD dostępny również w internecie, a także uruchomiono interaktywną wystawę o słynnym Kurierze dla Google Cultural Institute, która dostępna jest w 23 wersjach językowych.

Sponsor wystawy:

 

Fotorelacja (Autor zdjęć: Stanisław Białek, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego):

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2013-07-18