Wyróżnienie w konkursie "Wierzba" dla MHP za VII Przystanek Niepodległość

Rozstrzygnięto VII edycję konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Spośród 40 zakwalifikowanych projektów z Mazowsza ubiegających się o tytuł najciekawszej wystawy, imprezy i wydawnictwa muzealnego 2012, wyróżnienie w kategorii „Najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w plenerze – zorganizowana poza terenem muzeum” otrzymało Muzeum Historii Polski za projekt „Warszawa przed Powstaniem Styczniowym".


Wyróżniony projekt to gra miejska przypominająca wydarzenia sprzed powstania styczniowego. Gra, składająca się z trzech tras, to propozycja  zróżnicowana według stopnia trudności i wieku uczestników. Przewodnikiem po grze była okolicznościowa gazetka, tzw. Jednodniówka.

Pierwsze miejsce w tej kategorii uzyskała impreza pt. „X widowisko historyczne: Noc Listopadowa - zdobycie Arsenału Warszawskiego w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego” zorganizowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” pokazuje pracę muzeów, wyłania najlepsze placówki muzealne, wyróżnia oraz  nagradza najciekawsze zdarzenia przez nie opracowane i realizowane, a także promuje muzea oraz województwo mazowieckie.

W tym roku zakwalifikowano 20 najciekawszych wystaw, 10 najlepszych imprez i 10 wydawnictw muzealnych.  W konkursie mogły wziąć udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie województwa mazowieckiego. Wnioski mogły zgłaszać placówki muzealne, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz kościoły i związki wyznaniowe.

Dodatkowo, w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu” II miejsce zajęła, dofinansowana przez Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra" – „Architektura Polski Niepodległej” – wystawa i cykl wydarzeń towarzyszących zrealizowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Więcej na temat wyróżnionego projektu "Warszawa przed Powstaniem Styczniowym": LINK lub LINK. Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji multimedialnej poświęconej wydarzeniu.

2013-07-18