Festiwal Uliczny – Wielkopolska Walcząca w Gnieźnie
W Gnieźnie odbył się pierwszy Festiwal Sztuki Ulicznej – Wielkopolska Walcząca, łączący historię Polski z kulturą i sztuką uliczną. Projekt został sfinansowany ze środków programu „Patriotyzm jutra” prowadzonego przez Muzeum Historii Polski.
Przez trzy dni m.in. za pomocą działań muzycznych i plastycznych starano się przekazać ważne wartości historyczne związane z Powstaniem Wielkopolskim. Z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy wybuchu Powstania artyści - grafficiarze stworzyli cztery murale na budynkach miasta, przypominające mieszkańcom Gniezna bohaterskie czyny powstańców.
W gnieźnieńskim Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyły się panele dyskusyjne i wykłady, podczas których gośćmi specjalnymi byli m.in. historycy specjalizujący się w dziedzinie historii wojskowości – prof. Zbigniew Pilarczyk, prof. Janusz Karwat oraz prof. Grzegorz Łukomski, a także znany dziennikarz muzyczny Hirek Wrona. W trakcie Festiwalu można było także obejrzeć wystawę zdjęć graffiti oraz uczestniczyć w JAMie GRAFFITI, prowadzonym przez artystów z warszawskiej grupy „Diil Gang”. Zakończeniem całego wydarzenia był koncert raperów.
Wydarzenie z założenia ma być imprezą cykliczną, podejmującą ważne tematy historyczne zaprezentowane w przestrzeni miejskiej.
W tym roku z programu „Patriotyzm jutra” realizowanych jest 136 projektów.
Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia.
Panel dyskusyjny o etosie powstańczym z udziałem historyków
Widownia podczas panelu dyskusyjnego
Pokazy taneczne z udziałem profesjonalnych tancerzy

I miejsce w konkursie na najładniejszy mural - praca Piotra Zydorowicza i Pawła Jabłońskiego z Ostrowa Wielkopolskiego