W Warszawie odsłonięto ławeczkę Jana Karskiego

Ławeczka Jana Karskiego, Kuriera, który w czasie wojny usiłował informować Zachód o Holokauście została odsłonięta 11 czerwca br. w Warszawie przed gmachem Muzeum Historii Żydów Polskich. Inicjatorem przedsięwzięcia było Muzeum Historii Polski. W pobliżu nowego pomnika autorstwa Karola Badyny otwarto także - pokazywaną wcześniej w Polsce i w USA - wystawę „Jan Karski. Człowiek wolności".


Odsłonięcia ławeczki dokonali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

 


Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner i ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnett a także były szef polskiej dyplomacji Adam Daniel Rotfeld, który w zeszłym roku odbierał Medal Wolności od prezydenta Baracka Obamy przyznany pośmiertnie Karskiemu. Obecni byli uczniowie kilku szkół polskich noszących imię Kuriera z Warszawy.

 


Młodzież ze szkół noszących imię Jana Karskiego przy wystawie „Jan Karski. Człowiek wolności"


W swym wystąpieniu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała ogromne znaczenie postawy Karskiego i wyraziła przekonanie, że odsłonięta ławeczka dobrze przysłuży się pamięci o tej postaci. Robert Kostro powiedział, że Karski wypełnił swoją misję jako chrześcijanin, Polak i człowiek. „Jan Karski jest naprawdę godny upamiętnienia” – podkreślił dyrektor MHP.


Warszawska ławeczka Karskiego jest trzecią w Polsce – po rzeźbach pomnikowych tego typu w Łodzi i Kielcach –  poświęconą legendarnemu Kurierowi. Na świecie znajdują się ponadto trzy ławeczki słynnego Kuriera: dwie w USA – w Waszyngtonie (na kampusie Uniwersytetu Georgetown, na którym polski emisariusz po wojnie wykładał historię dyplomacji) i Nowym Jorku oraz jedna w izraelskim Tel-Awiwie.

 


Po prawej ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner


W odróżnieniu od innych ławeczek, odsłonięta we wtorek w stolicy została wyposażona w aparaturę do odtwarzania dźwięku. Po wciśnięciu odpowiedniego guzika można posłuchać wspomnień Karskiego na temat jego bogatego życia. 


Odsłonięcie w Warszawie ławeczki Karskiego wpisuje się w cykl przygotowań do obchodów przypadającej w 2014 roku 100. rocznicy urodzin Kuriera. MHP od 2010 roku prowadzi program „Jan Karski. Niedokończona misja”, którego celem jest przypomnienie sylwetki legendarnego emisariusza.


W celu jej uczczenia MHP współpracuje z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego, powstałą w 2012 roku w Chicago (fundacja jest także zarejestrowana w Warszawie).
Fundacja i MHP pracują m.in. przy organizacji przyszłorocznych konferencji naukowych w Warszawie, Waszyngtonie i Chicago poświęconych recepcji myśli Karskiego, znaczeniu jego misji na Zachodzie.


W ramach  programu MHP „Jan Karski. Niedokończona misja” działa serwis www.jankarski.org w całości poświęcony życiu i działalności legendarnego emisariusza. Pod adresem www.karski.muzhp.pl muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny „Jan Karski i jego czasy”, a na platformie Google Cultural Institute - e-wystawę „Jan Karski. Bohater ludzkości”.

 

Fot. MHP/Marta Leszczyńska

 

Modyfikacja: 06/18/2013 16:55:06 przez ŁW
2013-06-11