MHP na 17. Pikniku Naukowym

Muzeum Historii Polski przygotowało szereg atrakcji dla uczestników 17. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna edycja Pikniku odbędzie się pod hasłem przewodnim "Życie". Zapraszamy do twórczej zabawy - w najbliższą sobotę 15 czerwca (stoisko nr 15) w godz. 11.00-20.00, Stadion Narodowy w Warszawie.


Nasze atrakcje:

Budowa słowiańskiego grodu - gra planszowa

Jako wódz niewielkiego słowiańskiego plemienia z początków X w. przybywasz w dziewicze rejony Wielkopolski. Twoim zadaniem jest założenie i rozwój wczesnośredniowiecznej osady oraz budowa grodu, który zadziwi Twoich sąsiadów. Sprawdź, czy będziesz potrafił dorównać przodkom Mieszka I.

 

Zagadki mediewistyki

Na średniowiecznego dokumentu "Dagome iudex" spróbujemy wspólnie określić granice państwa Mieszka I z roku 990. Zobaczymy, jak wygląda warsztat historyka - mediewisty, odkryjemy skąd bierze się wiedza znana z podręczników.

 

Dylemat księcia

W połowie X w., w Europie Środkowej coraz mocniejszą pozycję zdobywa sobie chrześcijaństwo. Jak to się stało, że kolejni władcy przyjmowali wiarę w Boga Jedynego odrzucając stare wierzenia?

Spróbujemy przedstawić to zagadnienie poprzez krótką inscenizację. Na dworze Mieszka I dochodzi do sprzeczki między Dobrawą, chrześcijańską żoną polskiego księcia, a jego bratem Czciborem - zwolennikiem tradycyjnych kultów. Uczestnicy będą mogli pomóc księciu w podjęciu odpowiedniej decyzji. 

 

Kolorowanka z Mieszkiem i Dobrawą

Dla najmłodszych. Dodaj barw średniowieczu! Będzie można do woli kolorować Mieszka I i Dobrawę. Przy okazji dowiemy się, jak wyglądały średniowieczne ubiory.

 

Do zobaczenia na Pikniku! 

Stoisko nr 15, Stadion Narodowy, Al. Poniatowskiego 1, Warszawa, 15 czerwca 2013, 

godz. 11:00 – 20:00, wstęp wolny

Strona internetowa Pikniku: www.pikniknaukowy.pl

 

 

 

Modyfikacja: 06/12/2013 11:22:16 przez MK

Modyfikacja: 06/17/2013 13:38:02 przez MK
2013-06-11