III Festiwal Komiksów Historycznych

Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" już po raz trzeci zaprasza na Festiwal Komiksu Historycznego. Jedną z instytucji współpracujących przy organizacji tej imprezy jest  Muzeum Historii Polski.


Przez prawie cały dzień 7 czerwca 2013 r. (piątek) w siedzibie Centrum przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbywać się będą spotkania ze scenarzystami, rysownikami i wydawcami komiksów, a także z krytykami literackimi.


Na początek o godzinie 11.00 otwarta zostanie wystawa  prac Krzysztofa Wyrzykowskiego, grafika, autora rysunków do komiksów m.in.  Westerplatte. Załoga śmierci, Solidarność. Nadzieja zwykłych ludzi, Łupaszka 1939. Otwarte zostaną także inne wystawy m.in. fotografii przedstawiających murale Rafała Roskowińskiego i  reprodukcje plansz z komiksu Dzieci i ludzie Marzeny Sowy i Sandrine Revel.


Na gości, którzy zechcą uczestniczyć w III FKH będą czekały stoiska z nowościami wydawniczymi wymienionych wyżej instytucji. Nauczyciele wezmą udział w wykładach i warsztatach poświęconych  wykorzystaniu komiksu historycznego podczas lekcji historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie. Odbędą się spotkania i rozmowy z twórcami komiksów, historykami i wydawcami.  Imprezę podsumuje dyskusja ekspertów wokół funkcjonowania komiksu w roli środka dydaktycznego na lekcjach historii.


Festiwal Komiksu Historycznego jest wydarzeniem kulturalno-naukowym, mającym na celu popularyzację wciąż mało znanego w Polsce medium kultury popularnej,  jakim jest komiks historyczny. Festiwal stawia sobie za cel zwiększenie zainteresowania historią, szczególnie wśród dzieci oraz młodzieży (choć nie tylko), zwłaszcza dziejami najnowszymi Polski.


Podczas Festiwalu Komiksów Historycznych w tym roku będą ogłoszone wyniki dwóch konkursów: ogólnopolskiego dla wszystkich poziomów szkół: „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”, warszawskiego Konkursu Historycznego „Bohater Monte Cassino”.


 Program Festiwalu (PDF do pobrania)

2013-06-04