Gala ogólnopolskiego Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2012

W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wręczono w sobotę wieczorem nagrody w ogólnopolskim konkursie na Wydarzenie Historyczne 2012 roku. Wygrał projekt edukacyjny wokół musicalu „Korczak”, który powstał w tej placówce.


To piąta edycja konkursu, który organizuje portal historia.org.pl, a od trzech lat dzieje się to wspólnie z Muzeum Historii Polski. Zwycięzcę wybrali internauci, którzy głosowali na 12 pomysłów wybranych przez ekspertów (historyków, dziennikarzy, intelektualistów) spośród 65 propozycji z całego kraju – poinformował dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Zespół osób, który pracował na projektem edukacyjnym „Korczak”, odebrał statuetkę – rzeźbę autorstwa Macieja Zychowicza. Obecni na gali przedstawiciele części spośród 12 ocenianych w finale pomysłów odebrali dyplomy.

Celem konkursu jest szerokie pokazywanie w całym kraju najróżniejszych imprez promujących historię ” także lokalną, a nie tylko tę w wymiarze krajowym – w ciekawy sposób, w formie np. rekonstrukcji, wystaw, portali, szlaków turystycznych czy spektakli. Kostro podkreślił, że sztuką jest nie tylko wymyślić coś ciekawego, ale zmobilizować później publiczność, by zagłosowała w konkursie na te przedsięwzięcia, które wydają się ciekawe, pożyteczne i po prostu się podobają. Wszystko to – jak mówił – pomaga promować wydarzenia historyczne nie tylko w dużych miastach, ale także poza nimi.

„Historia jest ważna, a to, że w konkursie było tak wiele różnorodnych pomysłów, to dowód na to, że wielu ludzi wciąż znajduje w historii ważne dla siebie wartości” – podkreślał przy wręczaniu nagród dyrektor MHP Robert Kostro.

Projekt edukacyjny „Korczak” to przedsięwzięcie służące przygotowaniu dzieci i młodzieży do odbioru musicalu „Korczak”. Odbyły się m.in. warsztaty dla dzieci przygotowujące ich do odbioru tego musicalu, konferencja dla nauczycieli o tym, jak uczyć o holocauście. Był też konkurs na gazetki szkolne nawiązujące do „Małego Przeglądu” Korczaka. Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski przypomniał także, że została wydana książka dla dzieci o tematyce dotyczącej Zagłady – „Co wydarzyło się w czasie Zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć” Batszewy Dagan.

Premiera musicalu „Korczak” odbyła się we wrześniu 2012 roku. Musical był jednym z wydarzeń kulturalnych związanych z ogłoszeniem przez Sejm roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

Drugie miejsce w konkursie zajęła rekonstrukcja historyczna „Ostatnia Tajemnica Riese” – odtworzenie zdarzeń z maja 1945, gdy na Dolny Śląsk wkroczyła Armia Czerwona, a w znajdującym się w Górach Sowich hitlerowskim kompleksie fabrycznym i obozowym Riese Niemcy niszczyli dokumenty jednego ze swoich najbardziej tajnych projektów. Inicjatorzy rekonstrukcji podkreślali odbierając dyplom, że dzięki konkursowi inicjatywa stała się bardziej znana.

Trzecie miejsce zdobył Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin. Baśka Murmańska to niedźwiedzica polarna, która po zakończeniu I wojny światowej przybyła z polskimi żołnierzami z północy Rosji do modlińskich fortyfikacji. Na terenie Twierdzy Modlin znajduje się sześć figur białych niedźwiedzi, które turysta musi odnaleźć za pomocą otrzymanej w Centrum Informacji Turystycznej karty do gry z rymowanymi wskazówkami. Pomysłodawcy mówili na gali, że to doskonały pomysł dla rodzin z dziećmi na zwiedzanie twierdzy.

W finale plebiscytu znalazły się także: konkurs „Hard as a Rock, twardzi jak skała – 70. rocznica powstania Armii Krajowej”, otwarcie po odbudowie polskiego cmentarza w Koji w Ugandzie, zakończenie konserwacji najcenniejszych zabytków Lublina, transgraniczny projekt e-kultura Muzeum Śląska Cieszyńskiego, otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, „Pamiętaj z nami” – program Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, powrót z Afganistanu do kraju czołgu Renault, używanego podczas wojny polsko-bolszewickiej, otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi, portal e-zabytek.nid.pl Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Jak już wcześniej informowali organizatorzy, ogółem w konkursie internauci oddali ok. 5 tys. głosów. Najlepszy pomysł zdobył 18 proc. głosów. Zdobywca drugiego miejsca otrzymał 16 proc. głosów, trzeciego – 15 proc.
                                                                                                                                                                             dzieje.pl/MHP

                     FOTORELACJA


           Od lewej: Ilona Karpiuk – Opera i Filharmonia Podlaska, Robert Kostro – Dyrektor Muzeum Historii Polski, Marek Stremecki – rzecznik MHP,
w scenerii musicalu „Korczak”
 

Od lewej: dyrektor MHP Robert Kostro, Roberto Skolmowski - Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku
 

Robert Kostro wręcza statuetkę zdobywcom I miejsca – zespołowi, który pracował nad projektem edukacyjnym towarzyszącym musicalowi „Korczak”
 
 
 

Od lewej: Łukasz Kazek – organizator inscenizacji historycznej „Ostatnia tajemnica Riese” (II miejsce), Marek Stremecki

 


Od lewej: Martyna Kordulewska reprezentująca Miasto Nowy Dwór Mazowiecki i Sebastian Sosiński z Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek (III miejsce)
 

Finaliści plebiscytu od lewej: Paulina Zacharek – dyrektor Se-ma-for Muzeum Animacji, Małgorzata Kowalczyk – kierownik Działu Promocji Muzeum Lubelskiego
 

Robert Kostro wręcza dyplom Annie Hejczyk z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie              (finalista plebiscytu)
 

Od lewej: Robert Kostro, Marek Stremecki, Zdzisław Kryger – zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (finalista plebiscytu)


Laureaci Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2012
 
 

Publiczność podczas Gali Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2012

                                                                                               Fot. Michał Heller 
 

 

 

 

2013-04-23