Wystawa o Janie Karskim w Chicago

26 kwietnia w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce otwarta zostanie wystawa The World Knew: Jan Karski’s Mission for Humanity. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historii Polski prezentowana była w tym roku m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku i w Richard J. Daley Center w Chicago. 


Podczas wernisażu o Janie Karskim mówić będą: prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Maria Cieśla, Bożena McLees z Jan Karski Educational Foundation i  dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie Robert Kostro.  W trakcie otwarcia ekspozycji zostanie pokazany film poświęcony Janowi Karskiemu

Wystawa The World Knew: Jan Karski’s Mission for Humanity  przybliża legendarną już misję Jana Karskiego w czasie II wojny światowej w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polsce. Karski dwukrotnie przebywał na terenie warszawskiego getta, a także w nazistowskim obozie tranzytowym w mundurze strażnika. Podjął się roli emisariusza, gdyż chciał powiadomić Europę i Stany Zjednoczone o prowadzonej przez hitlerowskie Niemcy eksterminacji Żydów. Niestety jego wysiłki zostały zignorowane przez Prezydenta Roosevelta i innych światowych przywódców. 

Niedawno nakładem Georgetown University Press ukazało się nowe, wzbogacone amerykańskie wydanie naocznego raportu Karskiego z 1944 roku Story of a Secret State (Tajne państwo), ze wstępem Madeleine Albright, byłej Sekretarz Stanu USA. Po wojnie Karski przez 40 lat był profesorem School of Foreign Service Uniwersytetu Georgetown. Studentami Karskiego byli m.in.: gubernator stanu Illinois Pat Quinn i senator Dick Durbin. 

W budynku stanowym Richard J. Daley Center obok wystawy o Janie Karskim zaprezentowano Prezydencki Medal Wolności przyznany w ubiegłym roku pośmiertnie Karskiemu przez prezydenta USA Baracka Obamę.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie we współpracy z Jan Karski Educational Foundation, sponsorowana jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

* * *

 

Od dwóch lat Muzeum Historii Polski realizuje program „Jan Karski. Niedokończona misja”. W jego ramach m.in. przygotowano wystawę Jan Karski. Człowiek wolności i jej anglojęzyczną odsłonę The World Knew: Jan Karski’s Mission for Humanity. Stworzono stronę internetową o Janie Karskim (www.jankarski.org), wydano pakiet edukacyjny dla szkół na DVD, dostępny również w internecie (karski.muzhp.pl), a także uruchomiono interaktywną wystawę o słynnym Kurierze dla Google Cultural Institute, która dostępna jest w 23 wersjach językowych.

 

Relacja i zdjęcia z uroczystego otwarcia wystawy w Richard J. Daley Center:

http://www.chicago.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/medal_wolnosci_nadany_posmiertnie_bohaterskiemu_kurierowi_janowi_karskiemu

 

Muzeum Polskie w Ameryce (26 kwietnia – 19 maja 2013)

984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, www.polishmuseumofamerica.org

 

Modyfikacja: 04/23/2013 13:48:41 przez HS

Modyfikacja: 03/06/2014 10:30:18 przez WP

Modyfikacja: 03/06/2014 10:30:54 przez WP
2013-04-22