Łódzka odsłona wystawy o Janie Karskim

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” prezentująca biografię słynnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego,  pokazywana będzie w kwietniu w łódzkiej Manufakturze. Ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Polski prowadzące program „Karski. Niedokończona misja”. Wydarzeniem towarzyszącym będzie inauguracja edukacyjnego projektu „Klub Kuriera”.


„Klub Kuriera” powstał z inicjatywy pracowników łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Jest to projekt edukacyjny skierowany do szkół ponadgimnazjalnych Łodzi, a w dalszych etapach Polski i szkół polonijnych Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Po wernisażu wystawy w sali lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego o Karskim „Moja misja” w reż. Michała Fajbusiewicza i Waldemara Piaseckiego.

Ekspozycja prezentowana będzie od 8 do 25 kwietnia w Alei Dobrego Smaku, wzdłuż ogrodu Pałacu Poznańskiego.

Jan Karski – w rzeczywistości Jan Kozielewski – urodził się 24 czerwca 1914 w Łodzi. W czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Był autorem wielu publikacji, z których kilka okazało się bestsellerami. W 1998 roku izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 13 lipca 2000 w wieku 86 lat. W 2012 prezydent USA Barack Obama przyznał pośmiertnie Karskiemu Prezydencki Medal Wolności.

W Muzeum Miasta Łodzi znajduje się gabinet Karskiego. Można tam znaleźć jego rodzinne fotografie, korespondencję, dyplomy przyznawane przez prestiżowe uczelnie, medale, publikacje oraz rzeczy osobiste. W Parku Ocalałych w Łodzi znajduje się pomnik – ławeczka Jana Karskiego. Jest on też Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Historii Polski. Współorganizatorami: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Manufaktura, mecenasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsor: Ernst & Young Polska. Kuratorami wystawy są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski, a autorką scenariusza  Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Edelmana.

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” była już eksponowana m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, a jej anglojęzyczna wersja – w siedzibie ONZ w Nowym Jorku i na Uniwersytecie Georgtown w Waszyngtonie.

                                                                       dzieje.pl / MHP

 

2013-04-08