Ostatnie dni głosowania na Wydarzenie Historyczne Roku 2012!

Jeszcze tylko do 31 marca (włącznie) czekamy na głosy w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2012, który zorganizowany został po raz piąty przez Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl. Przypominamy, że w drugim etapie głosować mogą wszyscy chętni. I to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach.


Z całej Polski nadesłano ponad 60 zgłoszeń, spośród których jurorzy wybrali 12 najważniejszych – według nich – realizacji.
W finale znalazły się:
Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin;
„Ostatnia Tajemnica Riese” – teatr historii pokazujący wejście Armii Czerwonej w Góry Sowie;
Muzealna trasa pamięci „Pamiętaj z nami” w Krakowie;
Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”;
Konkurs „Hard as a ROCK, twardzi jak skała – 70. rocznica powstania Armii Krajowej”;
Otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni;
Czołg z wojny polsko-bolszewickiej przekazany Polakom w Afganistanie;
Otwarcie odbudowanego polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie;
e-kultura;
e-zabytek.nid.pl;
Zakończenie konserwacji najcenniejszych zabytków Lublina;
Otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi.

Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie. Przypominamy, że wydarzenia i ich numeracja ułożone są według kolejności zgłoszeń. Czekamy na Państwa głosy do 31 marca (włącznie).

ZAGŁOSUJ
WEJDŹ W FORMULARZ GŁOSOWANIA

Wydarzenia do ostatniego etapu plebiscytu wybierało jury w składzie: prof. Wojciech Roszkowski, prof. Andrzej Chwalba, dr Kazimierz Wóycicki, red. Jan Wróbel oraz przedstawiciele portalu historia.org.pl i Muzeum Historii Polski.

Według jurorów na tegoroczną edycję Plebiscytu nadesłano bardzo różnorodne projekty świadczące o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Wśród zgłoszonych są portale internetowe, akcje edukacyjne, wystawy, festiwale i spektakl historyczny.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się po ogłoszeniu wyników w miejscu zaproponowanym przez zwycięzcę.

Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku i popularyzacja historii.

W ubiegłym roku tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenie uznało zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego. Dwa lata temu za najważniejsze wydarzenie internauci wybrało otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

2013-03-14