Przyznano dotacje „Patriotyzmu Jutra” 2013!

136 projektów otrzymało dotacje w programie „Patriotyzm Jutra” realizowanym przez Muzeum Historii Polski. Zespół sterujący programu „Patriotyzm jutra” rozpatrzył ponad 900 wniosków. To rekordowa liczba w historii programu. Wybranym projektom przyznano dotacje od 5 tys. do ponad 40 tys. złotych. Łączna suma dotacji wynosi 2, 5 mln złotych.


„W tym roku priorytetem było Powstanie Styczniowe, dlatego też wiele projektów dotyczyło właśnie powstania. Na tego rodzaju wnioski o dotację przeznaczono specjalną pulę pieniędzy – 500 tys. zł. Wśród wszystkich wniosków duża część pochodziła z małych ośrodków, między innymi z regionalnych domów kultury. Projekty są często związane z historią lokalną miast lub wsi. Dużo projektów dotyczyło historii mówionej oraz digitalizacji i archiwizacji ciekawych zbiorów i źródeł. Bardzo wiele projektów nawiązuje do historii XX wieku”. – powiedziała PAP koordynatorka projektu „Patriotyzm Jutra” Maria Więckowska z MHP.

Wśród projektów, które otrzymały dotacje, jest m.in. „Wielkopolska walcząca. Festiwal uliczny”, nawiązujący do Powstania Wielkopolskiego, ale w nietypowy sposób, wiążący to wydarzenie z kulturą miejską i hip-hopem. Będzie wykonany mural, zostaną zorganizowane warsztaty poświęcone kulturze hip-hopu.

Inny projekt, który otrzymał dotację, to „Otwarte zabytki”, polegający na tworzeniu i aktualizowaniu internetowej strony – bazy danych wiedzy o polskich zabytkach. Przyznano także dotacje na tworzenie dotyczącej Powstania Styczniowego aplikacji na urządzenia mobilne – przewodnika po miejscach związanych z tym wydarzeniem. Aplikacja ma ułatwić dotarcie do takich miejsc.

Prezentujemy listy wyłonionych wniosków.

Lista A - projekty, które otrzymały dotacje.

Lista B - projekty dotowane związane z powstanie styczniowym.

Poniżej prezentujemy listy wniosków, które nie uzyskały dofinansowania:

Lista C - projekty, które nie otrzymały dofinansowania

Lista D - projekty, które zawierały błędy formalne

„Patriotyzm jutra” to program realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2006 roku. Muzeum Historii Polski prowadzi go od 2009 roku. Celem programu jest wspieranie ważnych i oryginalnych inicjatyw związanych z historią Polski, upamiętnieniem wydarzeń i postaci istotnych w dziejach kraju. Program adresowany jest m.in. do organizacji pozarządowych, lokalnych stowarzyszeń, bibliotek, domów kultury.
                                                                                      

                                                                             dzieje.pl / MHP

Modyfikacja: 05/27/2013 12:27:55 przez MK

Modyfikacja: 06/28/2013 13:37:57 przez WP

Modyfikacja: 07/05/2013 16:10:13 przez WP
2013-03-14