14 marca dyskusja wokół „Listów z Wysp” Juliusza Mieroszewskiego

14 marca (czwartek) o godz. 18.00 – dzięki  współpracy Instytutu Książki i Muzeum Historii Polski oraz Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 odbędzie się dyskusja dotycząca książki „Listy z Wysp. ABC polityki "Kultury” Juliusza Mieroszewskiego.


W rozmowie udział wezmą:
prof. dr hab. Rafał Habielski – redaktor tomu,
red. Maria Przełomiec – dziennikarka specjalizująca się w tematyce wschodniej.
Wstęp wolny! ZAPRASZAMY do Wypożyczalni nr 97 przy
ul. Czerniakowskiej 178A w Warszawie


Juliusz Mieroszewski (pseud. J. Calveley, Londyńczyk; ur. 3 lutego 1906 w Krakowie, zm. 21 czerwca 1976 w Londynie) – polski dziennikarz, publicysta, pisarz polityczny.

W latach międzywojennych współredagował w Krakowie „Ilustrowany Kurier Codzienny”. Specjalizował się w problematyce polityki niemieckiej. W czasie II wojny światowej w redakcjach pism Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie : „Ku Wolnej Polsce”, „Orzeł Biały”, „Parada”. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Był publicystą politycznym „Wiadomości”. W latach 1950- 1972 w paryskiej „Kulturze” redagował stałą Kronikę angielską (jako Londyńczyk).

W 1974 na łamach „Kultury” sformułował, wraz z Jerzym Giedroyciem, fundamentalną dla polskiej myśli politycznej koncepcję, iż suwerenność Ukrainy, Litwy i Białorusi (ULB) jest czynnikiem sprzyjającym niepodległości Rzeczypospolitej, natomiast zdominowanie tych krajów przez Rosję otwiera drogę do zniewolenia także Polski.

Z redaktorem Jerzym Giedroyciem wymienił ponad 3000 listów. Był również tłumaczem języka angielskiego ( tłumaczył m.in. dzieła George'a Orwella (1984), Bertranda Russella i Arnolda Toynbee'go).

 

2013-03-12