Ostatnie dni zgłoszeń do konkursu „Mistrz i uczeń”

Jeszcze tylko do 15 marca czekamy na zgłoszenia do konkursu filmowo-historycznego „Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP”. Zachęcamy do odnalezienia i opisania osób, które miały wpływ na wychowanie młodego człowieka w II Rzeczypospolitej. Może to być nauczyciel, drużynowy, działacz społeczny czy duchowny.


Opisywana postać powinna być związana z regionem, z własną małą ojczyzną. Może to być też osoba, która przed wojną mieszkała na terenach II RP, a dziś związana jest z innym miejscem.
Projekt Muzeum Historii Polski, Fundacji Banku Zachodniego WBK i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zgłoszenia do 15 marca 2013.

Nagrodą dla laureatów konkursu są warsztaty w łódzkiej szkole filmowej. Młodzi ludzie spróbują swoich sił jako scenarzyści, reżyserzy, operatorzy. Zwieńczeniem ich pracy będzie pokaz filmowy w jednym z warszawskich kin oraz liczne nagrody rzeczowe.

W poprzednich konkursach pośród zwycięzców była m.in. młodzież z Żorów, Myślenic, Lublina, Krakowa, Jasła, Suwałk, Szczecina, Warszawy, Rybnika, Cieszyna, Wadowic, Przeworska i wielu innych miejscowości i miast z całego kraju.
W ubiegłorocznym konkursie „Rówieśnicy” I nagrodę jury przyznało etiudom „Spotkanie” (http://www.youtube.com/watch?v=rf1hGv16yjM) oraz „Bajka” (http://www.youtube.com/watch?v=vXrB0dxtBvo). Wszystkie zwycięskie etiudy zostały nagrodzone w Gdyni na IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, niezłomni, wyklęci” (wrzesień 2012).

Zasady konkursu

Projekt składa się z dwóch etapów:
I etap – napisanie, opartej na źródłach historycznych, pracy o wybranym bohaterze

II etap – warsztaty historyczno-filmowe, na które zostają zaproszeni laureaci I etapu – autorzy najlepszych prac.

Formularz zgłoszeniowy, regulamin i szczegółowe informacje na stronie projektu: www.edukacja.muzhp.pl

Harmonogram

do 15 marca 2013 – przesłanie do organizatora kwestionariusza zgłoszeniowego z krótkim opisem i uzasadnieniem wybranego tematu

17 maja 2013 – termin nadsyłania prac

14 czerwca 2013 – podsumowanie I etapu projektu

Lipiec – październik 2013 – warsztaty filmowe (II etap)

Listopad 2013 – prezentacja etiud


Kontakt:

Dział Edukacyjny Muzeum Historii Polski, tel. 22 211 90 47

Gabriela Sierocińska-Dec: gabriela.sierocinska@muzhp.pl

Beata Wolszczak: beata.wolszczak@muzhp.pl

Dane organizatorów: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35,00-099 Warszawa, tel. 22 211 90 01, fax: 22 2119033, e-mail oferta.edu@muzhp.pl

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej
Organizatorzy: Muzeum Historii Polski, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera
Patroni medialni: Rzeczpospolita, Polska Agencja Prasowa, TVP HISTORIA, portal historyczny dzieje.pl, Głos Nauczycielski, Gość Niedzielny, KINO, Cogito
Sponsor: Wydawnictwo Naukowe PWN

2013-03-11