Zakończył się I etap Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku

Zakończył się I etap Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Nadesłano 65 kandydatur, które zgłaszający uznali za najważniejsze w 2012 roku.


Spośród 65 zgłoszeń jakie napłynęły do organizatorów (Muzeum Historii Polski i portalu historia.org.pl) najwięcej dotyczyło przedsięwzięć zorganizowanych przez muzea. Wiele propozycji dotyczyło także rekonstrukcji i projektów internetowych.

W II etapie, jury, w skład którego weszli przedstawiciele nauki i muzealnicy, członkowie redakcji historia.org.pl i pracownicy Muzeum Historii Polski – wybierze do 12 wydarzeń, na które będzie można głosować na specjalnej stronie internetowej.

To internauci (w III etapie) wybiorą wydarzenie, które ich zdaniem zasługuje na miano Wydarzenia Historycznego Roku 2012.

Skład jury:
prof. Wojciech Roszkowski
prof. Andrzej Chwalba
dr Kazimierz Wóycicki
red. Jan Wróbel
przedstawiciele portalu historia.org.pl i Muzeum Historii Polski

W ubiegłym roku za najważniejsze wydarzenie tysiące głosujących uznało zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego. Dwa lata temu za najważniejsze wydarzenie internauci uznali otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

                                                                      historia.org.pl / MHP

2013-03-08