„Jan Karski. Człowiek wolności” w Sejmie

Jan Karski. Człowiek wolności” to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą otworzyła 6 marca w Sejmie marszałek Ewa Kopacz. Ekspozycję otwarto w ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych.


Marszałek Sejmu Ewa Kopacz przypominając postać Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, naocznego świadka Holokaustu, powiedziała:
„Gdy Jan Karski dotarł na Zachód, przedstawiał swój raport o zagładzie Żydów wszędzie, dokąd się udawał, wszystkim, do których mógł dotrzeć. Jednak wówczas mało kto wierzył w ogrom tej zbrodni. Jedni nie chcieli, inni nie mogli uwierzyć. Jego misję po latach określono jako jeden z moralnych kamieni milowych XX stulecia”.


Marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Fot. MHP / Łukasz Wojtach


Ewa Kopacz zacytowała słowa Zbigniewa Brzezińskiego, który stwierdził, że historia Jana Karskiego to świadectwo, że wielkość człowieka mierzy się jego postawą moralną.

Na ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Historii Polski składają się 22 plansze, na których zaprezentowano biografię Jana Karskiego. Jest ona także opowiedziana cytatami z jego książki „Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu”, która pierwszy raz ukazała się po angielsku w 1944 roku.


Fragment ekspozycji w Sejmie. Fot. MHP / Łukasz Wojtach


Podczas otwarcia wystawy dyrektor MHP Robert Kostro mówił: „Chociaż nazwaliśmy wystawę „Jan Karski. Człowiek wolności”, to pomyślałem później, że był to jednocześnie człowiek wierności zasadom ludzkim, wierności tej postawie, że nie można przejść obojętnie wobec cierpienia drugiego człowieka. Karski działał w dużej mierze z motywacji chrześcijańskiej”.


Od lewej: dyrektor MHP - Robert Kostro i Stephen Mull, ambasador USA. Fot. MHP / Łukasz Wojtach


Ambasador Stanów Zjednoczonych Stephen Mull w swoim wystąpieniu powiedział, że był studentem Jana Karskiego na uniwersytecie Georgetown, gdzie Karski wykładał teorię komunizmu. Zapamiętał go jako wspaniałego profesora, człowieka o wielkiej osobowości. Stephen Mull nie wiedział jednak wówczas, kim był Karski podczas wojny i jaką rolę odegrał, bo on sam nigdy nic na ten temat nie mówił. Stephen Mull dowiedział się o misji Karskiego – podobnie jak cały świat – dopiero z filmu „Shoah” Claude'a Lanzmanna.


Joanna Podolska, autorka scenariusza wystawy i dyrektor łódzkiego Centrum Dialogu, zaapelowała do marszałek sejmu Ewy Kopacz, by przyszły rok, w którym przypada setna urodzin Karskiego, stał się Rokiem Jana Karskiego.


Od lewej: Joanna Podolska, dyrektor Centrum im. Edelmana w Łodzi i ambasador USA - Stephen Mull. Fot. MHP / Łukasz WojtachWiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska w swym wystąpieniu podkreśliła, że Muzeum Historii Polski skutecznie propaguje postać Jana Karskiego przypominając o programie „Jan Karski. Niedokończona misja”. W jego ramach przygotowano m.in. stronę internetową o Janie Karskim (www.jankarski.org), wydano pakiet edukacyjny dla szkół na DVD, dostępny również w internecie, a także uruchomiono interaktywną wystawę o słynnym kurierze dla Google Cultural Institute, która dostępna jest w 23 wersjach językowych.

 Małgorzata Omilanowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Fot. MHP / Łukasz Wojtach


Wystawa MHP „Jan Karski. Człowiek wolności” została zaprezentowana pierwszy raz w Warszawie, w Teatrze Polskim, 1 grudnia 2012 roku. Angielska wersja ekspozycji „Jan Karski’s Mission for Humanity” pokazywana była w styczniu 2013 r. w siedzibie ONZ. Obecnie wystawę można oglądać do 18 marca na Rynku Głównym we Wrocławiu. Wkrótce pojawi się ona w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Autorką scenariusza wystawy jest Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Współorganizatorami: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, a mecenasem – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsor: Ernst & Young Polska. Kuratorkami ekspozycji są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski.

                                                                                 dzieje.pl / MHP

 Prezentujemy zdjęcia z uroczystego otwarcia ekspozycji

 

Goście wernisażu. 
 
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz i dyrektor MHP Robert Kostro
 Fot. MHP / Łukasz Wojtach

 

2013-03-06