Otwarcie wystawy i dyskusja poświęcona Karskiemu we Wrocławiu

„Karski jest jednym z nielicznych Polaków rozpoznawalnych w USA, Izraelu i państwach Europy Zachodniej i jednym z nielicznych polskich bohaterów historiozofii holocaustu” – powiedział prof. Jakub Tyszkiewicz, zapraszając do dyskusji na temat znaczenia postaci Jana Karskiego w historii Polski XX wieku.


Otwarciu wystawy poświęconej Janowi Karskiemu we Wrocławiu towarzyszył panel dyskusyjny dotyczący jego roli w historii Polski XX wieku. W spotkaniu, które odbyło się 1 marca, w Sali Wielkiej Ratusza udział wzięli: dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi,   a zarazem autorka scenariusza wystawy – Joanna Podolska, dyrektor Muzeum Historii Polski – Robert Kostro oraz Małgorzata Linowska – dyrektor Domu Edyty Stein we Wrocławiu. Dyskusję poprowadził prof. Jakub Tyszkiewicz z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 


Uczestnicy dyskusji (od lewej): Małgorzata Linowska, Joanna Podolska, Robert Kostro, prof. Jakub Tyszkiewicz.
Fot. dr Andrzej Jerie / Ośrodek Pamięć i Przyszłość



„Nie jest to postać powszechnie znana ani w Polsce, ani za granicą – tę opinię zgodnie podzielali wszyscy paneliści. Dla mieszkańców Łodzi Karski został odkryty dopiero w latach 90., gdy przyjechał do rodzinnego miasta i odebrał doktorat honoris causa oraz honorowe obywatelstwo”  –  przypomniała Joanna Podolska, szefowa Centrum Edelmana w Łodzi. „Warto o nim mówić młodzieży, że to Polak, katolik, patriota”.


Fragment ekspozycji "Jan Karski. Człowiek wolności".
Fot. Juliusz Woźny / Ośrodek Pamięć i Przyszłość



Robert Kostro – dyrektor Muzeum Historii Polski, które przygotowało tę ekspozycję w ramach programu „Jan Karski – niedokończona misja”, podkreślił walor edukacyjny projektu. Wystawa, która aktualnie prezentowana jest w Sejmie RP, to tylko jeden z elementów. Przygotowano jej wariant internetowy w 23 wersjach językowych na platformie Google.

„Warto, bo Karski to ważna postać – przekonywał Robert Kostro: człowiek wierny zasadom, który chrześcijaństwo traktował poważnie. I fizycznie przekroczył barierę między sferą aryjską i żydowską. Dzięki niemu możemy Amerykanom opowiadać o Polskim Państwie Podziemnym”.

Zdaniem Małgorzata Linowskiej – dyrektor Domu Edyty Stein we Wrocławiu, mówienie o Karskim to obowiązek, trzeba takie postaci ocalić od zapomnienia. Dlatego na przykład na gmachu Banku Zachodniego jest baner z Edytą Stein.

                                                          Ośrodek Pamięć i Przyszłość /MHP

 

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności" prezentowana jest na wrocławskim rynku, obok pręgierza, do 18 marca br.

 

Fot. Juliusz Woźny / Ośrodek Pamięć i Przyszłość
 
 
Fot. Juliusz Woźny / Ośrodek Pamięć i Przyszłość
 
 
Fot. Juliusz Woźny / Ośrodek Pamięć i Przyszłość
 
 
 
Fot. Juliusz Woźny / Ośrodek Pamięć i Przyszłość
 
 

 

 

 

2013-03-06