OSTATNIE DNI WYSTAWY „1863. GRA O NIEPODLEGŁOŚĆ”

Do 24 lutego czynna jest ekspozycja „1863. Gra o niepodległość”, przygotowana z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.  Gra-wystawa określona została przez media jedną
z najciekawszych ekspozycji o powstaniu styczniowym, „niekonwencjonalną lekcją historii, świetną pomocą edukacyjną”.


W najbliższą sobotę 23 lutego o godz. 11.00 zapraszamy najmłodszych na premierową lekturę nowych, tym razem muzealnych przygód Basi – bohaterki znanej i lubianej serii książek dla dzieci autorstwa Zofii Staneckiej. Po lekturze, także w przestrzeni wystawy, odbędą się warsztaty prowadzone przez autorkę książek o Basi.


Ekspozycja ma formę interaktywnego labiryntu, w którym prezentowane są m.in. wydruki archiwalnych dokumentów, plakatów, map, fotografii  (m.in. autorstwa Karola Beyera) – przedstawiających powstańców i modernizującą się Warszawę tamtego okresu.
Widzowie zaproszeni zostają do wędrówki w czasie. Rozpoczynają ją w przestrzeni salonu literackiego, z którego wychodzą na ulice rozwijającej się stolicy. Poznają też atmosferę patriotycznych manifestacji. Dokonają wyboru między walką o niepodległość a poparciem dla Aleksandra Wielopolskiego i poniosą konsekwencje decyzji, np. zesłania na Sybir. Specjalnie przygotowany stół sztabowy zawiera mapę z zaznaczonymi najważniejszymi bitwami powstania.

Gra-wystawa pokazuje też znaczenie powstania na drodze do odzyskania niepodległości, które według dyrektora MHP, Roberta Kostro pomagało m.in. w budowaniu tożsamości narodowej, a nie było „powstaniem wywołanym przez szaleńców tylko po to, aby zginąć”.

„1863. Gra o niepodległość” będzie udostępniana instytucjom kultury, oświaty lub jednostkom samorządowym. 

Gra-wystawa prezentowana jest do 24 lutego 2013 roku w  Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie, w sali wystawowej na parterze.

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 10.00-18.00                                                              
Bilety: 8 zł normalny, 5 zł ulgowy, 15 zł rodzinny (min. trzy osoby),
w piątki WSTĘP WOLNY!

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Organizator: Muzeum Historii Polski        
Mecenas: Bank Zachodni WBK
Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Tramwaje Warszawskie, Zarząd Transportu Miejskiego
Patroni medialni: Telewizja Polska, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Metro, AMS, portal historyczny dzieje.pl, Mówią Wieki

2013-02-21