Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2012. Zgłoszenia do 4 marca!

Do 4 marca czekamy na zgłoszenia do Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku, który portal historia.org.pl i Muzeum Historii Polski  organizują po raz piąty. Ten jedyny tego typu plebiscyt w Polsce ma na celu uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. 


Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Tysiące internautów zapoznają się z przedsięwzięciami historycznymi z całej Polski. Jak podkreślają uczestnicy z ubiegłych lat – plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii.

Do plebiscytu można zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią, do których należeć będą m.in. wystawy, portale, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy etc.

W ubiegłym roku, aż 60 wydarzeń rywalizowało o miano tego najważniejszego, z czego 10 brało udział w głosowaniu internautów. Za najważniejsze wydarzenie 2011 roku głosujący uznali zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego.  Dwa lata temu za najważniejsze wydarzenie internauci uznali otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia dwóch kandydatur (do 4 marca). Zgłoszenia, poprzez wysłanie stosownego formularza należy kierować na e-mail: whr2012@historia.org.pl
Do propozycji należy dołączyć informacje związane z wydarzeniem i jego opis wraz z materiałami multimedialnymi.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem plebiscytu.

Po zakończeniu I etapu jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybierze 10 –12 najlepszych jego zdaniem wydarzeń (do 11 marca). Ostateczną decyzję podejmą internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania (do 31 marca). Podczas uroczystego zakończenia nastąpi wręczenie pamiątkowych statuetek wszystkim finalistom.

 

 

2013-02-08