Centrum Informacji i Edukacji o Polakach Ratujących Żydów - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Oddział Muzeum

Oddział Muzeum
Misją Oddziału MHP przy Placu Grzybowskim w Warszawie jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o Polakach Ratujących Żydów w okresie II wojny światowej. W centrum prowadzona jest działalność badawczo-edukacyjna, w tym wystawiennicza.

Nasza lokalizacja

Miejsce, w którym funkcjonuje Centrum, będące oddziałem MHP nie jest przypadkowe. Znajduje się ona w bezpośredniej bliskości kościoła Wszystkich Świętych, który w okresie okupacji znalazł się w granicach warszawskiego getta, i którego duszpasterze aktywnie zaangażowali się w pomoc Żydom. Były proboszcz parafii, który posługę pełnił w latach 1915-1945, ks. Marceli Godlewski, otrzymał w 2009 r. tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i a sam kościół tytuł House of Live, nadany przez The International Raoul Wallenberg Foundation (Fundacja Wallenberga), międzynarodową organizację edukacyjna upamiętniającą miejsca związane z ratowaniem Żydów podczas Zagłady. Na dzień dzisiejszy to jedyny tytuł dla miejsca ratowania Żydów w Polsce.
zdjęcie monety, napis Polacy ratujący Żydów, Siostra Matylda Getter, Zofia Kossak, Irena Sendletowa, wizerunki trzech kobiet, 7 unoszących się gołębi pokoju powiększ
Moneta - Polacy ratujący Żydów
MHP