Tematy wykładów
Skąd się biorą herby miast i wsi? Heraldyka samorządowa
Każdy z nas niejednokrotnie zwraca uwagę na symbole poszczególnych miast i wsi, które bardzo często są ich herbami. Podczas spotkania związanego z heraldyką samorządową opowiemy, skąd się wzięły herby, jaki jest ich rodowód, znaczenie oraz symbolika.
W ziemiańskim dworze, czyli opowieść o obyczajowości i kulturze ziemiaństwa od XVI do poł. XX wieku
Przeniesiemy się wspólnie w czasie, aby snuć opowieść o tym jak żyli nasi przodkowie. Porozmawiamy o życiu codziennym, kalendarzu, kulturze, pracy, świętach i o stole.
Człowiek idei – Tadeusz Kościuszko: szlachcic, żołnierz, naczelnik – przywódca pierwszego polskiego powstania
W 2024 roku przypada 230. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego. Jest to doskonały moment, aby przybliżyć sylwetkę Tadeusza Kościuszki od urodzenia aż do śmierci.
Cukier krzepi, a Wańkowicz jeszcze bardziej!
Podczas wykładu uczestnicy zapoznają się z fascynującą biografią pisarza, reportażysty, żołnierza oraz z warszawskimi miejscami z nim związanymi.
Sól w oku spiskowców – historia Cytadeli
Czym właściwie jest cytadela? Kiedy i po co powstałą w Warszawie? Jaki wpływ budowa cytadeli miała na miasto? Co działo się w jej murach od momentu wybudowania? Na te i inne pytania odpowiedzi padną podczas wykładu.
Kobiety Niepodległości
Podczas wykładu zostaną przedstawione sylwetki kobiet, które miały olbrzymi wpływ na historię naszego kraju. Aby dowiedzieć się jakie to nazwiska – zapraszamy do rezerwacji tego tematu, bo przecież nie wszystko możemy zdradzić od razu.
Polska w dwudziestoleciu międzywojennym – najważniejsze inwestycje w kraju
Zilustrowanie procesu powstania i rozwoju najważniejszych inwestycji w II Rzeczypospolitej oraz przedstawienie ich osiągnięć. W trakcie wykładu trafimy do Gdyni, Zakopanego, Warszawy, Poznania i do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Opowiemy o znanych i mniej znanych nazwiskach, które odegrały znaczącą rolę w rozwoju państwa.
Zajrzeć wrogowi w karty – historia rozszyfrowania Enigmy
Podczas wykładu przeniesiemy się do lat 20. i 30 ubiegłego wieku, aby porozmawiać o prawdziwych szpiegach oraz ich narzędziach. A także o tym, jaką rolę odegrało w tej historii trzech polskich matematyków.
(Nie)Znani Polacy i ich wynalazki, pomysły, osiągnięcia
Lampa naftowa? Wygranie zawodów sportowych na wymyślonym przez siebie i skonstruowanym samolocie? Płyty chodnikowe? Spawane konstrukcje? A może znane kosmetyki? To tylko nieliczne przykłady rzeczy i procesów wymyślonych przez naszych rodaków. W trakcie wykładu przedstawimy wybrane sylwetki tych, którzy mieli istotny wpływ na historię nie tylko Polski, ale i świata.
Brzydkie piękno, czyli słów kilka o pomnikach, rzeźbach i tablicach upamiętniających doby PRL na wybranych przykładach
Po II wojnie światowej w Polsce rozpoczął się proces upamiętniania ważnych postaci oraz wydarzeń. Pomniki, rzeźby czy tablice upamiętniające przybierały różny i ciekawy format. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane wybrane obiekty i ich kontekst oraz historia powstania.
Dziedzictwo odzyskane
Temat trudny, acz niezwykle interesujący. Na przykładzie eksponatów z kolekcji Muzeum Historii Polski poruszana będzie problematyka kradzieży, poszukiwań, odnajdywania, zabezpieczania i pozyskiwania tego co utracone i tego co wydawało się być zaginione już na zawsze.