ARTYKUŁY

SORTOWANIE
DATA PUBLIKACJI:
EPOKA:
2019-08-14 ARTYKUŁY
Wybuch II wojny światowej w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym”
„Sprawa gdańska da się rozwiązać bez wojny, przebrniemy bez niej do 1940 roku” – pisał krakowski „Ilustrowany Kuryer Codzienny” jeszcze na początku sierpnia 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Pod koniec miesiąca tytuły artykułów krakowskiej gazety alarmowały już: „Niemcy prowadzą grę do granicy wojny!”, „Chcą podpalić świat!”.
2019-07-15 ARTYKUŁY
Punkt zwrotny bitwy pod Grunwaldem
W tym roku mija 609. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Prezentujemy artykuł, w którym o nieznanych faktach dotyczących bitwy wypowiada się wybitny historyk szwedzki prof. dr hab. Sven Ekdahl (Instytut Polsko-Skandynawski w Kopenhadze), od dziesięcioleci zajmujący się badaniami nad bitwą pod Grunwaldem, autor wielu książek i publikacji, m.in. znaczącej analizy źródeł wydanej w Polsce pt. „Grunwald 1410. Studia nad tradycją i źródłami”.
2019-07-11 ARTYKUŁY
Ruch Młodej Polski 1979–1989
Utworzenie Komitetu Obrony Robotników we wrześniu 1976 r. oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w marcu 1977 r., dało organizacyjne podwaliny opozycji demokratycznej w PRL. W kolejnych latach wyodrębniły się w niej nowe organizacje i ugrupowania. Jedną z najbardziej oryginalnych był Ruch Młodej Polski powołany do życia latem 1979 roku.
2019-07-10 ARTYKUŁY
Aleksander Hall: Naród był dla nas wspólnotą składającą się z ludzi myślących
To nie przypadek, że naszą deklarację ideową zaczynaliśmy od osoby ludzkiej mającej niezbywalną godność, która powinna stać w centrum życia społecznego. Dzięki temu nigdy nie mieliśmy tendencji, by na naród patrzeć jak na karne zastępy. Naród był dla nas wspólnotą składającą się z ludzi myślących, mających prawo do swojego zdania – mówi Aleksander Hall, lider Ruchu Młodej Polski.
2019-06-28 ARTYKUŁY
Poznański Czerwiec
28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600.
2019-06-24 ARTYKUŁY
„O historii nie dla idiotów. Rozmowy i przypadki” - recenzja książki prof. Andrzeja Nowaka
Kolejna publikacja w dorobku Andrzeja Nowaka zaprasza czytelnika do intelektualnej podróży. Wybitny krakowski historyk zachęca do pogłębionej refleksji nad naszą tożsamością, tradycją oraz nowoczesnością.
2019-06-04 ARTYKUŁY
4 czerwca powinniśmy świętować. Rozmowa z prof. Wojciechem Roszkowskim
2019-06-02 ARTYKUŁY
„Dziewięć dni, które wstrząsnęły światem”
Na początku czerwca przypada 40. rocznica I pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. Główny biograf polskiego papieża – Amerykanin George Weigel, w swej książce „Świadek nadziei” nazwał wizytę Ojca św. w Ojczyźnie słowami, zacytowanymi w tytule artykułu. Było to oczywiste nawiązanie do słynnego dzieła innego Amerykanina – komunisty Johna Reeda, który w 1919 r. opublikował książkę propagandową, będącą apologią rewolucji komunistycznej pod zbliżonym tytułem „Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem”.
loader