ARTYKUŁY

SORTOWANIE
DATA PUBLIKACJI:
EPOKA:
2017-10-14 ARTYKUŁY
Tadeusz Kościuszko (1746 – 1817) – prawdziwy republikanin
Miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki bywa przedmiotem sporów. Za najbardziej prawdopodobne uchodzi jednak wioska Mereczowszczyzna na Polesiu, położona obecnie na terenie Białorusi, a wówczas w Wielkim Księstwie Litewskim.
2017-08-14 ARTYKUŁY
Wojna polsko-bolszewicka. Bohaterski naród polski sam siebie uratował
Bitwa nad Wisłą była największą batalią wojny polsko-rosyjskiej 1919-20 r. Stoczona miedzy Wisłą, Niemnem i Bugiem do dzisiaj zaskakuje dramaturgią i nieoczekiwaną zmianą położenia.
ARTYKUŁY
Historyk Europy Środkowej. Piotr Wandycz - Wspomnienie.
Piotr Wandycz, zmarły 27 lipca 2017 r., w Branford w Stanach Zjednoczonych, należał do najwybitniejszych polskich historyków XX w. Jego zainteresowania badawcze wynikały z doświadczeń generacyjnych, wpisując się w próbę odpowiedzi na wielkie pytania stawiane najnowszym dziejom Polski oraz fascynacji obszarem Europy Środkowej (Środkowo-Wschodniej).
2017-08-07 ARTYKUŁY
Rozkaz: wymordować Polaków. 80 rocznica antypolskiej akcji NKWD
„Podobno każdy naród po wojnach, klęskach żywiołowych czy kataklizmach odradza się i zaczyna żyć od nowa. Ale tamtejsi Polacy już nigdy się nie odbudują. Nie ma dla nich miejsca na tamtej ziemi. Może w Kazachstanie, na Syberii czy w Azji Środkowej żyją Polacy, ale oni wolą wyrzec się swej narodowości i wiary katolickiej. Zbyt wiele wycierpieli za polskość i za religię.”
2017-07-28 ARTYKUŁY
Powstanie warszawskie
Decyzja o podjęciu powstańczej walki z Niemcami w Warszawie została podjęta dopiero w drugiej połowie lipca 1944 r. Wcześniej kierownictwo Armii Krajowej nie zakładało działań zbrojnych w stolicy - dla uniknięcia zniszczeń i cierpień ludności cywilnej.
2017-07-24 ARTYKUŁY
„Koniec czasu oswojonego”: Wielka Wojna 1914-1918
Wielka historia składa się z losów zwyczajnych ludzi i dramatów determinujących ich życie. Zadaniem historyka jest odnalezienie drobnych, często zupełnie zapomnianych świadectw dawnych czasów. Gdy 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie dziewiętnastoletni chorowity gimnazjalista Gavrilo Princip zastrzelił arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego małżonkę nikt nie mógł przypuszczać, że ich śmierć wpłynie na życie wielu milionów ludzi i zapoczątkuje nową epokę w dziejach Europy.
2017-07-12 ARTYKUŁY
Bitwa pod Grunwaldem, czyli cztery godziny, które wstrząsnęły Europą
Wtorkowy poranek 15 lipca 1410 roku był chłodny. Po całonocnej ulewie pozostał tylko niewielki deszcz. Wiatr był na tyle silny, że zrezygnowano z rozstawienia królewskiego namiotu kaplicznego. Na trzeci sygnał trębacza, 40-tysięczna armia polsko-litewska dosiadła koni i ruszyła polnymi drogami na wschód.
2017-07-12 ARTYKUŁY
Punkt zwrotny bitwy pod Grunwaldem
W tym roku mija 607. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Prezentujemy artykuł, w którym o nieznanych faktach dotyczących bitwy wypowiada się wybitny historyk szwedzki prof. dr hab. Sven Ekdahl (Instytut Polsko-Skandynawski w Kopenhadze), od dziesięcioleci zajmujący się badaniami nad bitwą pod Grunwaldem, autor wielu książek i publikacji, m.in. znaczącej analizy źródeł wydanej w Polsce pt. „Grunwald 1410. Studia nad tradycją i źródłami”.
loader