AKTUALNOŚCI

SORTOWANIE
DATA PUBLIKACJI:
EPOKA:
2019-02-19 AKTUALNOŚCI
Konferencja o modernizacji, technice i ideach w XIX wieku
21-22 lutego 2019 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się ogólnopolska interdyscyplinarna sesja naukowa „Kiedy świat idzie do przodu pełną parą... Co się zmieniło, a co nie chciało się zmienić w XIX w.” Organizatorem sesji jest Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych (przy IH UW), a Muzeum Historii Polski jednym z partnerów.
2019-02-13 AKTUALNOŚCI
Konferencja o kulturze w czasie wojen i konfliktów
„Księgozbiory, biblioteki, wydawnictwa i twórcy podczas konfliktów  zbrojnych i politycznych.  Stan badań i perspektywy badawcze” - to tytuł międzynarodowej konferencji, która w dniach 13-15 listopada br. odbędzie się w Poznaniu. Organizatorzy, m.in. Muzeum Historii Polski, zapraszają do zgłaszania referatów oraz udziału w tym wydarzeniu.
2019-02-11 AKTUALNOŚCI
Filmowy dokument o inwazji na Czechosłowację w 1968 roku
„Za waszą i naszą niewolę” to tytuł filmu dokumentalnego mówiący o agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku widzianej z polskiej perspektywy. Film został zrealizowany przez Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl.
2019-01-24 AKTUALNOŚCI
Minister kultury powołał Radę Instytutu POLONIKA
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wręczył 24 stycznia br. 11 przedstawicielom świata nauki i kultury powołania na trzyletnią kadencję do Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Wśród nominowanych znalazł się Robert Kostro – dyrektor Muzeum Historii Polski.
2019-01-07 AKTUALNOŚCI
Zmarł Jerzy Jaruzelski znawca twórczości Cata-Mackiewicza
4 stycznia 2019 roku w Warszawie, w wieku 88 lat, zmarł Jerzy Maria Jaruzelski autor m.in. licznych publikacji na temat Stanisława Cata-Mackiewicz.
2018-12-13 AKTUALNOŚCI
Enigma w kolekcji MHP
Kolekcję Muzeum Historii Polski wzbogacił wyjątkowy przedmiot – maszyna szyfrująca Enigma. Zabytkowy eksponat, który w czwartek trafił do MHP, wyprodukowany został na początku lat 30. XX w.
2018-12-10 AKTUALNOŚCI
Dyskusja o książkach „Piłsudski (nie)znany” i „Filozofia Piłsudskiego”
W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi 12 grudnia odbędzie się dyskusja pt. Piłsudski: prawda i mit – dyskusja o książkach :„Piłsudski (nie)znany” i „Filozofia Piłsudskiego”. Jest to kolejne już wydarzenie z cyklu „Plus czy Minus − konfrontacje historyczne”, nad którym patronat objęło Muzeum Historii Polski.
2018-12-06 AKTUALNOŚCI
Wystawy o kulturze i sporcie w 20-leciu międzywojennym na Google Arts&Culture
„Odrodzenie ciała. Organizacje sportowe, turystyczne i opiekuńcze w służbie Niepodległej” oraz „Odrodzenie ducha. Organizacje spółdzielcze, religijne i kobiece w służbie Niepodległej” to kolejne e-wystawy Muzeum Historii Polski opublikowane w grudniu na międzynarodowej platformie Google Arts&Culture.
loader