26 LUTEGO 1832
Wydanie przez cara Mikołaja I statutu organicznego Królestwa Polskiego
2020-02-25 AKTUALNOŚCI
Pokazy filmowe Muzeum Historii Polski w Żaganiu

24 lutego, w Żaganiu i Świętoszowie, odbyły się pokazy filmów wyprodukowanych przez Muzeum Historii Polski przybliżających postać generała Stanisława Maczka i historię 1. Dywizji Pancernej. Zaprezentowane zostały dwa filmy: „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” oraz „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza”. 

2020-02-24 AKTUALNOŚCI
Konferencja: XIX-wieczne wizje świata

Na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 27-28 lutego 2020 roku odbędzie się ogólnopolska interdyscyplinarna sesja naukowa „XIX-wieczne wizje świata istniejącego i pożądanego − ideologie, rewolucje i przewroty polityczne”. Organizatorem wydarzenia jest Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych, a Muzeum Historii Polski objęło je patronatem.

2020-02-21 AKTUALNOŚCI
Pokaz filmów o Generale Maczku w Brukseli

5 marca 2020 r. w Ambasadzie RP w Brukseli odbędzie się pokaz filmów wyprodukowanych przez Muzeum Historii Polski przybliżających postać generała Stanisława Maczka i 1. Dywizji Pancernej. Zaprezentowane zostaną dwa filmy: „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” oraz „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza”.

2020-02-10 AKTUALNOŚCI
Spotkanie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro został przewodniczącym Rady Doradczej Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. W dniach 6-7 lutego w Warszawie odbyło się doroczne spotkanie przedstawicieli ESPS. Naukowcy, politycy i działacze społeczni z ośmiu krajów omówili plany i kierunki rozwoju Sieci w najbliższych latach, a także podsumowali dotychczasową działalność instytucji.

2020-02-04 PATRIOTYZM JUTRA
Ruszyła XII edycja Programu Patriotyzm Jutra

Muzeum Historii Polski rozpoczęło nabór wniosków do XII  edycji ogólnopolskiego programu grantowego „Patriotyzm Jutra” skierowanego do organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury. W tegorocznej edycji  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel przeznaczy 4 mln zł.  Nabór wniosków potrwa do 6 marca 2020 r.

2020-01-31 AKTUALNOŚCI
Kobiety niepodległości chciały być podwójnie wolne – stwierdziła prof. Marta Sikorska-Kowalska podczas debaty MHP

Polski ruch emancypacyjny zakładał zaangażowanie w walkę o niepodległość, bo we własnym państwie możliwa była realizacja jego postulatów – powiedziała prof. Marta Sikorska-Kowalska, redaktor wydanego przez Muzeum Historii Polski tomu wspomnień kobiet walczących o niepodległość.

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ