Urodził się Eryk Lipiński

Eryk Lipiński był grafikiem, autorem plakatów i ilustracji do książek, felietonistą, a przede wszystkim karykaturzystą. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie ukończył malarstwo, scenografię i grafikę użytkową.

W 1935 r. wespół ze Zbigniewem Mitznerem założył tygodnik satyryczny "Szpilki". W latach 1935-1937 piastował tam funkcję redaktora naczelnego, powrócił na to stanowisko po wojnie (1946-1953). Jako ilustrator i karykaturzysta współpracował także z takimi czasopismami jak "Przekrój", "Przegląd Kulturalny", "Express Wieczorny", "Panorama", "Trybuna Ludu". W 1978 roku z jego inicjatywy w Warszawie powstało Muzeum Karykatury jego dyrektorem był do śmierci w 1991 r. W 1987 założył Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (SPAK), którego był pierwszym prezesem. Był inicjatorem wielu wystaw artystycznych, m.in. I Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, które odbyło się w 1966 r.

W 1980 r. współzakładał Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce. W 1991 r. został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

ML