Ogólnopolski konkurs dla młodzieży Wolna Elekcja 2023

Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją na rzecz Wielkich Historii zaprasza szkoły podstawowe i średnie do ogólnopolskich rozgrywek w Wolną Elekcję 2023. Gra powstała, by uczcić 450. rocznicę historycznych wyborów polskiego króla. Zgłoszenia szkół są przyjmowane do 31 sierpnia br.


"Wolna elekcja to wydarzenie, które ukształtowało podstawowe elementy polskiej tożsamości politycznej, a zarazem doskonała okazja, by zaangażować młodzież w myślenie o uniwersalnych wartościach, które niesie ta historia: demokracji, wolności, odpowiedzialności, a także solidarności i tolerancji" – mówi dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski.

Konkurs jest przeznaczony dla uczennic i uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych i szkół średnich. Składa się z 3 etapów: szkolnego, regionalnego i centralnego. Na każdym z nich uczennice i uczniowie wezmą udział w grze Wolna Elekcja. Osoby z największą liczbą punktów w rozgrywce przejdą do następnego etapu. Dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody w postaci bonów na kulturę w wysokości 500 zł dla finalistów i 1500 zł dla zwycięzcy.

Wielki finał rozgrywek odbędzie się w grudniu 2023 roku w nowo otwartej siedzibie Muzeum Historii Polski.

Aby szkoła wzięła udział w konkursie, nauczycielka lub nauczyciel zgłasza ją poprzez formularz na stronie internetowej konkursu. Tam znajdują się również wszystkie szczegółowe informacje: konkurs.wolnaelekcja.org.pl.

 

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE

 

"Dzięki konkursowi bez podręcznika przedstawiamy te niezwykłe jak na tamte czasy wydarzenia, a także rozwijamy w uczennicach i uczniach postawy obywatelskie oraz kompetencje miękkie, takie jak efektywne przywództwo, współpraca czy kompleksowe rozwiązywanie problemów. Ten sposób edukacji, w którym czerpiemy z historii, by wychodzić naprzeciw wyzwaniom współczesności, jest szczególnie bliski naszej misji" – stwierdził Maciej Piwowarczuk, pomysłodawca gry i Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii, współorganizatora konkursu.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Organizator: Muzeum Historii Polski.

Współorganizator: Fundacja na rzecz Wielkich Historii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2023-05-26
Podobne materiały, które mogą Cię zainteresować: