[podcast] Obrona miast kresowych

Połowa września 1939 roku, Polska broni się przed przeważającymi siłami niemieckimi, na wschodzie pozostają głównie oddziały tyłowe. Gdy nad ranem 17 września bez wypowiedzenia wojny polską granicę przekracza Armia Czerwona, opór stawiło jej kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy regularnej armii oraz ochotnicy. Heroiczna obrona Kresów była skrajnie trudna – pomimo to stanowi chwalebny rozdział w narodowych dziejach.

Symbolem bohaterstwa była obrona Wilna, Lwowa i Grodna, choć były to nie tylko miasta etnicznie polskie. Czy to dowód, że II RP udało się zbudować atrakcyjny model polskości? Dlaczego polskich miast bronili właściwie wszyscy ich obywatele? I dlaczego Orlęta Grodzieńskie pozostają dziś jednym z najbardziej zapomnianych polskich epizodów II wojny światowej? W podcaście Muzeum Historii Polski na te pytania odpowie Mikołaj Morzycki-Markowski.

Zapraszamy do podcastu Muzeum Historii Polski. To opowieści o wybitnych postaciach sprzed wieków i kulisach kluczowych wydarzeń dla dziejów naszego kraju, przeplatane mniej znanymi, choć pasjonującymi wątkami z historii Polski.

Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na YouTube, Spotify, Google Podcasts, Audiotece, a także na innych platformach podcastowych. Zapraszamy do subskrypcji naszych profili

2022-09-17