Konferencja "Recovering Forgotten History. The Image of East-Central Europe in English-Language Academic Textbooks and Monographs"

We Wrocławiu rozpoczęła się konferencja "Recovering Forgotten History. The Image of East-Central Europe in English-Language Academic Textbooks and Monographs", która potrwa do 27 czerwca. Jest to 20. edycja tego wydarzenia. Muzeum Historii Polski organizuje ją we współpracy z Fundacją Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej.


Celem konferencji, odbywającej się od 2006 roku, jest spotkanie zachodnich historyków i wydawców z przedstawicielami polskiego i środkowoeuropejskiego środowiska naukowego. Podczas dyskusji panelowych redaktorzy z zachodnich wydawnictw naukowych oraz autorzy prac mających ukazać się w niedługiej przyszłości ich nakładem, mają okazję zapoznać się istotnymi ustaleniami polskiej i środkowoeuropejskiej historiografii dzięki czemu mają możliwość usunięcia ze swoich tekstów pomyłek dotyczących historii Polski i regionu.

Początkowo podczas konferencji omawiano głównie amerykańskie podręczniki akademickie i miejsce jakie zajmowała w nich Polska oraz Europa Środkowa. Obecnie obok podręczników omawiane są także teksty monografii, co przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku Polski nie tylko w środowisku naukowym, ale także w szerszym kręgu odbiorców literatury historycznej w świecie anglojęzycznym.

 

Fot. MHP/Monika Ciszewska

2022-06-21