Wyróżnienie dla MUZEUM ONLINE w prestiżowym konkursie „Wierzba”

Projekt Muzeum Online realizowany przez Muzeum Historii Polski otrzymał wyróżnienie  w XV edycji konkursu na „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA” w kategorii „Muzea w sieci”.


O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, edukacyjnego, projektu w kategorii „Muzea w sieci” i  wydawnictwa, ubiegało się 130 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza. Najwięcej projektów konkurowało właśnie w kategorii „Muzea w sieci”.

Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA”, organizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Muzeum Historii Polski było w poprzednich latach już trzykrotnie nagradzane w konkursie „Wierzba”.

Ideą konkursu jest pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek muzealnych oraz wyróżnienie i nagrodzenie najciekawszych zdarzeń opracowanych i realizowanych, promocję muzeów oraz województwa mazowieckiego. W konkursie mogły wziąć udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie Mazowsza.

Zgłoszony przez MHP projekt MUZEUM ONLINE został zainicjowany w okresie pandemii Covid-19 i przygotowany z myślą o tych wszystkich, którzy pozostają w domach. W związku z dużym zainteresowaniem, jest wciąż rozbudowywany i uzupełniany o nowe treści. Zakładka Muzeum Online dostępna jest TUTAJ.

Muzeum zaprasza  do „zwiedzania” wirtualnych wystaw, które można odnaleźć pod zakładką „Odwiedź wystawę”. Łącznie dostępnych jest 21 wystaw zamieszczonych na platformie Google Arts&Culture opowiadających w atrakcyjny sposób o historii Polski. Są one bogato ilustrowane grafiką, fotografią, dokumentami i filmami. Najnowsza wystawa pt. „Konstytucja 3 Maja 1791” opowiada historię powstania pierwszej europejskiej konstytucji.

Inną cieszącą się dużą popularnością ofertą Muzeum Online są Podcasty – seria realizowana pod hasłem „1000 lat. Prześwietlenie” skupia uwagę na kluczowych wydarzeniach z historii Polski – od jej początków aż po współczesność, podejmując m.in. takie tematy jak bitwa pod Grunwaldem, potop szwedzki czy Polskie Państwo Podziemne. Podcasty są dostępne nieodpłatnie również na kanale YouTube MuzHPtv, portalu dzieje.pl, w aplikacji Audioteka.pl, a dodatkowo publikowane są na najważniejszych platformach, takich jak Spotify czy Google Podcasts.

Obok podcastów MHP publikuje także Audiobooki pt. „Klasycy polskiej historiografii”, czytane przez znanych polskich aktorów: Antoniego Pawlickiego, Agnieszkę Więdłochę i Magdalenę Górską.

Muzeum Online to także zakładka „Wejdź do kina”, skierowana do dorosłych i młodzieży z bogatą bazą kilkudziesięciu filmów historycznych poświęconych najróżniejszym tematom z zakresu historii Polski. Najnowszy film to „Zamek – 50 lat odbudowy” prezentujący losy Zamku Królewskiego w Warszawie po II wojnie światowej. Warty uwagi czytelników jest także zestaw artykułów pt. „Ciekawie o historii”, który zawiera interesujące teksty i analizy, komentarze historyczne do bieżących wydarzeń i obchodzonych rocznic.

Dla najmłodszych, dzieci w wieku 5-9 lat, Muzeum proponuje cykl „Historia dla najmłodszych”, a tam m.in. „Królewski dwór” – cykl zajęć zawierający podstawowe informacje historyczne i propozycje aktywności edukacyjnych, a także „Piastodzieje” − ciekawostki historyczne o królach z rody Piastów czy też „Zwierzęta w historii” − warsztaty plastyczne połączone z opowieściami o zwierzętach.  

Poświęcony władcom z dynastii Piastów projekt historyczno-teatralny „Piastodzieje” to jedna z flagowych propozycji Muzeum. Brak możliwości bezpośrednich spotkań z rodzinami na przedstawieniach i warsztatach zainspirował Muzeum do zmiany formuły projektu. Nagrano cykl słuchowisk, będących adaptacjami scenariuszy teatralnych, stworzonych specjalnie dla MHP i uwzględniających możliwości percepcyjne młodego odbiorcy. Słuchowiska skierowane są do dzieci w wieku 5-11 lat, jednak równie chętnie słuchają ich starsi odbiorcy.

Do starszych dzieci Muzeum kieruje takie propozycje, jak domowe warsztaty pod hasłem „Jak nas inspirują źródła historyczne”, a  także cykl „Wynalazki, które zmieniły świat”. Wśród propozycji znajdą się podstawowe informacje o źródłach historycznych oraz  instrukcje wykonania przedmiotów inspirowanych źródłami np. tarczy herbowej czy sakiewki.

Młodzież, w tym szczególnie licealiści przygotowujący się do matury, może natomiast skorzystać z pakietów edukacyjnych, które MHP udostępnia w sieci: portal „Jan Karski i jego czasy”, dostępny pod adresem karski.muzhp.pl – poświęcony postaci Jana Karskiego oraz okresowi II wojny światowej, a także witryna kosciuszko.muzhp.pl dzięki której czytelnik zapozna się z bohaterem nie tylko Polski, ale też Francji i Ameryki.

Zasoby Muzeum Online są wciąż wzbogacane o kolejne materiały, warsztaty filmowe dla najmłodszych, słuchowiska, podcasty, audiobooki, wykłady, filmy dokumentalne, a także quizy i artykuły. Na początku 2021 roku MHP uruchomiło Lekcje historyczne online.

 

 

2021-07-30