Wojna na pierwszej stronie

„Strąciliśmy 37 samolotów niemieckich. Zniszczyliśmy 100 czołgów nieprzyjacielskich”, „War! Bomb Warsaw!”, „Reds invade Poland. Russians cross border to ‘protect minorities’” to tylko niektóre z cytatów z pierwszych stron wrześniowych gazet roku 1939. A co pisała prasa po podpisaniu Paktu Ribentropp-Mołotow, po ataku Niemiec na Polskę, po wkroczeniu Armii Czerwonej, po kapitulacji Warszawy? Będzie to można zobaczyć na wystawie WOJNA NA PIERWSZEJ STRONIE - WRZESIEŃ 1939 na płocie warszawskich Łazienek od 28 sierpnia do 30 września, której współorganizatorem jest Muzeum Historii Polski.

Na wystawie prezentowane są reprinty pierwszych stron gazet polskich i światowych z sierpnia i września 1939 roku. Zwiedzający zobaczą jak o wojnie informowała polska prasa i jak pisały o niej między innymi „Prawda”, „Chicago Tribune”, „The Time”, „Corriere della Sera”, „Le Figaro”, „Volkische Beobachter”, „Der Sturmer”.
Z prasy krajowej pokazano także gazety mniejszości narodowych, ukraińskie „Diło”, żydowskie „Unzer Express” i „Der Moment” oraz tytuły niemieckie.
Reprintom towarzyszy zwięzły komentarz (także w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Wystawa jest częścią projektu „Zaczęło się w Polsce”.

1939_zaczelo_sie_w_Polsce.jpg
Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej
oraz 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu
w Europie Środkowej
www.3989.plGłówny organizator: Stowarzyszenie Wolnego Słowa
Partnerzy: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Muzeum Historii Polski, Biblioteka Narodowa, Muzeum Łazienki Królewskie, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

tyt_01.png
02.png
03.png
04.png
05.png
06.png
07.png
08.png


2009-08-28