Wystawa "Wojenne rozstania"

W ramach obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum Historii Polski przygotowuje wystawę „Wojenne rozstania”. Ekspozycję, która zorganizowana zostanie w sali wystawienniczej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zwiedzać będzie można od 11 listopada do 14 grudnia 2009.
Pomysł wystawy zrodził się w trakcie realizacji projektu „Rodziny rozdzielone przez historię” (www.rodziny.muzhp.pl), w ramach którego m.in. zostały zebrane relacje i dokumenty wykorzystane do koncepcji i scenariusza wystawy.


Ekspozycja opiera się na opowieściach o losach siedmiu rodzin rozdzielonych podczas II wojny światowej. Każda z opowieści oddaje indywidualny wymiar historii, a jednocześnie odsłania różne aspekty wojennych losów Polaków.Rodzina Lutomskich


Chcemy pokazać, że rozdzielenie przybierało różne formy (aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie w czasie wojennej zawieruchy, ucieczki itd.) i wywoływało odmienne reakcje – od pogodzenia się z utratą bliskich i przystosowania do nowych warunków, przez tęsknotę i nadzieję na połączenie, po poszukiwanie zagubionych i wreszcie żałobę po utraconych członkach rodziny.
Jakich wyborów dokonywali ludzie, czym było dla nich rozdzielenie, jak radzili sobie z rozłąką – to podstawowe pytania, wokół których skonstruowana jest narracja wystawy. Celem ekspozycji jest przybliżenie widzowi jednego z najważniejszych polskich doświadczeń XX wieku – rozdzielenia rodzin. Chcielibyśmy poprzez przybliżenie wiedzy o tamtych doświadczeniach pobudzić zainteresowanie historią własnych rodzin i zachęcić do próby stworzenia ciągłości historycznej.


Wystawa „Wojenne rozstania”, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, 11.11. – 14.12.2009 r. Wstęp wolny. Godziny zwiedzania podane zostaną w późniejszym terminie.
2009-08-05