Zbieramy pamiątki

Muzeum Historii Polski posiada stale powiększającą się kolekcję dokumentów, zdjęć i przedmiotów ofiarowanych przez osoby prywatne. Jeśli pragniecie Państwo, by wasze zbiory, pamiątki rodzinne nie uległy zniszczeniu lub zapomnieniu, prosimy o przekazanie ich do Muzeum. Poszukujemy archiwaliów, fotografii i przedmiotów gabarytowych, które mogłyby ilustrować bogatą polską historię.
 
Zachęcamy zainteresowanych przekazaniem zbiorów lub pamiątek do kontaktu z działem wystawienniczym Muzeum, w szczególności z:


Łukaszem Kubackim pod numerem telefonu (22) 211 90 29, mail: lukasz.kubacki[at]muzhp.pl

lub

Moniką Matwiejczuk pod numerem telefonu (22) 211 90 48, mail: monika.matwiejczuk[at]muzhp.pl

#MOJAPAMIĄTKA

Każdy z nas ma swoją opowieść, w której osobista i rodzinna historia spotyka się z historią zbiorową
– narodu, państwa czy wspólnoty lokalnej: udział w wojnie, strajku, doświadczenia z trudnościami życia codziennego w okresie PRL. W tle naszego życia nieustannie dzieje się wielka historia. Zapisujemy wspomnienia, utrwalamy ważne chwile na fotografiach, nagrywamy filmy, zachowujemy listy, bilety, przedmioty, by pamiętać o tym, co było dla nas najważniejsze.
Zapraszamy Państwa do udziału w akcji społecznej #MojaPamiątka i podzielenia się swoją historią.
Zajrzyjcie do szuflad – poszukajcie fotografii z dzieciństwa, młodości i dorosłego życia, przejrzyjcie zachowane pamiątki, dokumenty – odkryjcie wspomnienia. Wybierzcie jeden przedmiot, dokument, może jedną fotografię czy film i opiszcie nam historie, które się za nimi kryją.

Prace mogą poruszać dowolną tematykę np.: moja historia rodzinna w czasie II wojny światowej, radzenie sobie z trudnościami życia codziennego, zwłaszcza w czasach kryzysu, moje spotkania z Janem Pawłem II, moja „Solidarność”, moja działalność w opozycji antykomunistycznej.

Więcej informacji na stronie projektu

Małe Wielkie Historie

Muzeum od 2016 roku prowadzi ogólnoświatową społeczną zbiórkę pamiątek historycznych „Małe Wielkie Historie”. Kampania ma za zadanie informowanie o budowanym muzeum i kolekcjonowanie artefaktów. Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski: obiektów o wartościach historycznych, także związanych z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych. Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Od początku akcji Muzeum nawiązało współpracę z ponad 800 instytucjami w Polsce i na świecie – między innymi z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kirgistanu, Argentyny, Japonii, Kanady, Włoch, które wsparły promocyjnie kampanię. Znalazły się wśród nich jednostki samorządu terytorialnego (m.in. urzędy miast i gmin, starostwa), ambasady, biblioteki, punkty informacji turystycznej, parafie, szkoły, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe.

Wśród otrzymanych eksponatów znalazł się m. in. zbiór dokumentów dotyczących Bitwy Warszawskiej 1920 roku, kapsuła czasu z roku 1862, secesyjny kabaret do przypraw, zespół fotografii oraz szklanych negatywów z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz poduszka wykonana ze sztandaru Rady Regencyjnej.

Więcej o akcji zbierania pamiątek "Małe Wielkie Historie" tutaj.

Regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie”.

 

Ilustracja w tle: Cylinder z oryginalnym pudełkiem, początek XX wieku. Dar Jana Kapitańskiego. Fot: MHP/ Tomasz Woźny.