Premiera online filmu: Kim był Jerzy Giedroyć

Już w najbliższy piątek o g.18.00 Muzeum Historii Polski zaprasza na internetową premierę filmu "Kim był Jerzy Giedroyć". Film będzie dostępny na kanale YouTube MuzHPtv.


Jerzy Giedroyc był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej historii w XX wieku. Niezwykłość jego dzieła polega na tym, że wydawany przez niego na emigracji miesięcznik „Kultura” chociaż zakazany przez cenzurę PRL, faktycznie docierał do kraju i w ogromny stopniu ukształtował poglądy polskiej inteligencji. Bez nazwisk autorów „Kultury”, m.in. Andrzeja Bobkowskiego, Józefa Czapskiego, Witolda Gombrowicza, Gustawa Herlinga –Grudzińskiego, Stefana Kisielewskiego, Józefa Mackiewicza, Czesława Miłosza czy Jerzego Stempowskiego nie da się napisać historii polskiej kultury. - Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Pierwsza część filmu "Kim był Jerzy Giedroyć" to opowieść przedstawiająca główne momenty z życia świadka rewolucji w Piotrogrodzie i Moskwie, uczestnika życia politycznego II Rzeczypospolitej, wydawcy BUNTU MŁODYCH i POLITYKI, niedoszłego więźnia Berezy Kartuskiej, dyplomaty ratującego polskich uchodźców w Rumunii, żołnierza wojska polskiego w Tobruku, uczestnika kampanii włoskiej 2 Korpusu gen. Andersa. A to wszystko do końca II Wojny Światowej. Sporo jak na jednego człowieka. Jak sam o sobie mówił - człowieka państwowca.

Druga część to filmowa opowieść opisująca perypetie utworzenia Instytutu Literackiego KULTURA, tajemnicę Nobla dla Miłosza, a przede wszystkim powstanie idei współpracy Ukrainy, Litwy, Białorusi i Polski. Wartość jaką wniósł do kultury europejskiej Instytut Literacki KULTURA jest nie do przecenienia. A stał za tym jeden człowiek – Jerzy Giedroyć.

W filmie wykorzystano liczne nagrania archiwalne: wypowiedzi osób, które znały i ceniły Giedroycia, m.in.: Agnieszka Osiecka, Józef Czapski czy Zofia Hertz. Wykorzystano także fragmenty filmów (m.in. film "Kultura" w reż Agnieszki Holland, "Książę niezłomny" w reż. Jerzego Diatłowickiego) i materiały archiwalne (m.in. Instytutu Literatury Kultura w Maison-Laffitte, Ośrodka "Karta", Narodowego Archiwum Cyfrowego).

Jednocześnie film będzie miał swoją premierę na portalu Instytutu Literatury: Kwartalnik Kulturalny "Nowy Napis".

Film będzie dostępny na kanale YouTube MuzHPtv.

PIERWSZA CZĘŚĆ FILMU

DRUGA CZĘŚĆ FILMU

Produkcja: Muzeum Historii Polski
Producent wykonawczy: Media Kontakt
Reżyseria: Marek A. Drążewski
Scenariusz: Marek A. Drążewski, Mirosław Chojecki

2020-04-23