Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza

31 marca 1892 roku na świat przyszedł “żołnierz, który nie przegrał żadnej bitwy”, generał Stanisław Maczek. Z tej okazji punktualnie o godzinie 19.00 na kanale MuzHPtv odbędzie się internetowa premiera kreskówki “Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza”.


Koziołek Matołek i małpka Fiki-Miki – zwierzaki wymyślone przez Kornela Makuszyńskiego – to najbardziej znane postaci, które wyszły spod ołówka Mariana Walentynowicza. Niewiele osób wie, że ilustrator słynnych bajek służył także jako korespondent wojenny w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. To, co widział, nie tylko opisywał, lecz rysował. Pozostawione przez niego grafiki, dokumentujące szlak bojowy dywizji generała Maczka, stały się inspiracją do stworzenia animowanej miniatury o wojennych losach samego Walentynowicza.
12-minutowa animacja, utrzymana w tradycyjnej, wysmakowanej stylistyce, odbiegającej od współczesnych masowych produkcji, w przystępny i pogodny sposób przybliża najważniejsze wydarzenia z dziejów 1. Dywizji Pancernej. Film jest znakomitą pomocą edukacyjną dla nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą w wieku 10–14 lat i stanowi interesujący punkt wyjścia do rozmowy o historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jego walory plastyczne, a także mistrzowska interpretacja Zbigniewa Zamachowskiego, narratora filmu, sprawią, że także dorośli będą mieli wiele radości z oglądania.

LINK DO FILMU

12 MIN., POLSKA 2019, PROD. MUZEUM HISTORII POLSKI I Yellow Tapir Films, POMYSŁ I SCENARIUSZ WOJCIECH KALWAT MHP, REŻ. AGATA MIANOWSKA

2020-03-31
Podobne materiały, które mogą Cię zainteresować: