Średniowieczny zamek ‒ jak zrobić zamek z papieru?

Zamki była to budowle pełne tajemnic i zakamarków, wznoszone w określonym celu i według ustalonych zasad.

Podstawową funkcją zamków była obrona mieszkańców, więc często były wznoszone na stromych wzgórzach lub w zakolach rzek. Strzegły ich też wysokie mury i fosa czyli głęboki rów zazwyczaj wypełniony wodą. Każdy z nich miał wieżę – dogodny punkt obserwacyjny, miejsce ostatniej obrony i schronienia w przypadku zdobycia zamku przez wroga. W dolnej kondygnacji wieży znajdowało się więzienie, do którego więźniów spuszczano na linie.

Na dziedzińcu zamkowym (otoczonym krużgankami) odbywały się uroczystości np: paradne wjazdy króla lub orszaków gości, rozgrywały się turnieje rycerskie.

Najważniejszą częścią zamku była wielka, bogato zdobiona sala reprezentacyjna, (polichromie ‒ kolorowe malowidła na ścianach, płaskorzeźby, tkaniny ozdobne, dywany), w której odbywały się wszelkie ceremonie. Rozpoczynały się one w innym wspaniałym wnętrzu zamkowym ‒ kaplicy. Znajdowała się ona blisko sali głównej lub w osobnym budynku na dziedzińcu.

W zamku znajdowało się mieszkanie władcy, pomieszczenia dla kobiet, dworu, służby i załogi. W obrębie murów zamkowych potrzebne były także budynki gospodarcze: wielkie kuchnie, podręczne składy żywnościowe.

Liczne mieszkania służby i załogi oraz spichlerze, browary, stajnie mieściły się w na przedzamczu.

JAK ZROBIĆ ZAMEK Z PAPIERU?

Czego potrzebujemy?

 • kartka bloku technicznego lub tektura wielkości A 3 (można też połączyć dwie mniejsze kartki)
 • możecie też wykorzystać kartony, pudełka tekturowe po różnych produktach
 • kredki, mazaki
 • ołówek
 • nożyczki
 • klej
 • plastelina
 • włóczka
 • kolorowe papiery
 • ścinki materiałów

 Zamek krok po kroku:

 1. Narysuj zamek na papierze.
 2. Z dwóch stron po bokach zegnij kartkę w taki sposób, by zamek mógł stabilnie stać.
 3. Wytnij kształt zamku.
 4. Kredkami lub mazakami narysuj zamkowe okna, bramę, zarys cegieł na murach.
 5. Do ozdobienia zamku możesz użyć plasteliny, kolorowych papierów czy ścinków materiałów. Warto narysować herb władcy nad bramą lub wykonać chorągwie. Jeśli masz zieloną włóczkę możesz "posadzić" na murach zamku zieloną winorośl.
 6. W oknach zamku dorysuj lub wyklej mieszkańców zamku takich jak księżniczka, rycerz czy król.
 7. Gotowy zamek postaw tak, by trzymał się na trzech ścianach. Jeśli masz ochotę na przygodę możesz teraz odegrać scenę turnieju rycerskiego lub oblężenia zamku przez wrogów.

 

 

 

2020-03-16