Średniowieczny zamek ‒ jak zrobić zamek z papieru?
Zamki była to budowle pełne tajemnic i zakamarków, wznoszone w określonym celu i według ustalonych zasad.
Podstawową funkcją zamków była obrona mieszkańców, więc często były wznoszone na stromych wzgórzach lub w zakolach rzek. Strzegły ich też wysokie mury i fosa czyli głęboki rów zazwyczaj wypełniony wodą. Każdy z nich miał wieżę – dogodny punkt obserwacyjny, miejsce ostatniej obrony i schronienia w przypadku zdobycia zamku przez wroga. W dolnej kondygnacji wieży znajdowało się więzienie, do którego więźniów spuszczano na linie.
Na dziedzińcu zamkowym (otoczonym krużgankami) odbywały się uroczystości np: paradne wjazdy króla lub orszaków gości, rozgrywały się turnieje rycerskie.
Najważniejszą częścią zamku była wielka, bogato zdobiona sala reprezentacyjna, (polichromie ‒ kolorowe malowidła na ścianach, płaskorzeźby, tkaniny ozdobne, dywany), w której odbywały się wszelkie ceremonie. Rozpoczynały się one w innym wspaniałym wnętrzu zamkowym ‒ kaplicy. Znajdowała się ona blisko sali głównej lub w osobnym budynku na dziedzińcu.
W zamku znajdowało się mieszkanie władcy, pomieszczenia dla kobiet, dworu, służby i załogi. W obrębie murów zamkowych potrzebne były także budynki gospodarcze: wielkie kuchnie, podręczne składy żywnościowe.
Liczne mieszkania służby i załogi oraz spichlerze, browary, stajnie mieściły się w na przedzamczu.
JAK ZROBIĆ ZAMEK Z PAPIERU?
Czego potrzebujemy?
- kartka bloku technicznego lub tektura wielkości A 3 (można też połączyć dwie mniejsze kartki)
- możecie też wykorzystać kartony, pudełka tekturowe po różnych produktach
- kredki, mazaki
- ołówek
- nożyczki
- klej
- plastelina
- włóczka
- kolorowe papiery
- ścinki materiałów
Zamek krok po kroku:
- Narysuj zamek na papierze.
- Z dwóch stron po bokach zegnij kartkę w taki sposób, by zamek mógł stabilnie stać.
- Wytnij kształt zamku.
- Kredkami lub mazakami narysuj zamkowe okna, bramę, zarys cegieł na murach.
- Do ozdobienia zamku możesz użyć plasteliny, kolorowych papierów czy ścinków materiałów. Warto narysować herb władcy nad bramą lub wykonać chorągwie. Jeśli masz zieloną włóczkę możesz "posadzić" na murach zamku zieloną winorośl.
- W oknach zamku dorysuj lub wyklej mieszkańców zamku takich jak księżniczka, rycerz czy król.
- Gotowy zamek postaw tak, by trzymał się na trzech ścianach. Jeśli masz ochotę na przygodę możesz teraz odegrać scenę turnieju rycerskiego lub oblężenia zamku przez wrogów.