Replika Aktu Unii Lubelskiej ze zbiorów Muzeum Historii Polski na Białorusi

23 października w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku zostanie otwarta wystawa „Wolni z wolnymi, równi z równym”, w ramach obchodów  450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.


Podczas ekspozycji zwiedzający będą mieli możliwość podziwiać jeden z najważniejszych eksponatów Muzeum Historii Polski, replikę Aktu Unii Lubelskiej − „powtarzającą materiały oraz technologię wykonania oryginału w możliwie największym stopniu”. Prace przy tworzeniu tego dokumentu trwały prawie dwa lata.

W jaki sposób one przebiegały, a także  jak dużym wyzwaniem dla specjalistów było stworzenie  kopii dorównującej oryginałowi opowie film wyprodukowany przez MHP „Unia Lubelska. Kopia i oryginał”, który zostanie zaprezentowany podczas wernisażu.

Obecnie oryginał Aktu Unii Lubelskiej jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie i ze względu na  specyficzne wymagania dotyczące warunków jego ekspozycji, nie jest dostępny dla publiczności.

W 2018 roku Unia Lubelska została wpisana na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”, jako wspólny wniosek pięciu krajów − Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Łotwy.

Ważnym uzupełnieniem ekspozycji jest również prezentacja wielkoformatowego zdjęcia obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”, który powstał w 1869 roku dla upamiętnienia 300. rocznicy Unii Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Organizatorami wystawy są: Instytut Polski w Mińsku, który tym wydarzeniem  rozpoczyna swój 25. sezon jubileuszowy, a także Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Narodowe Muzeum Historyczne w Mińsku.


Termin i miejsce: wystawa będzie czynna do 13 listopada 2019 r., codziennie w godz. 11.00 - 19.00, miejsce: Mińsk, ul. K. Marksa 12, histmuseum.by

2019-10-21