XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich

Od 18 do 22 września w Lublinie odbędzie się Jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Hasłem tegorocznej edycji jest „Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań…” Jednym z partnerów wydarzenia jest Muzeum Historii Polski.


W dniach 18-20 września w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się Jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich pod nazwą: „Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań…” Hasło „Wielka Zmiana” odnosi się do szeregu przypadających w tym czasie rocznic. Upływa 450 lat od podpisania w Lublinie Unii Polsko-Litewskiej, 150 lat od przyznania kobietom praw wyborczych (Wyoming, Stany Zjednoczone; w Polsce od 1918), 30  lat  od  polskiej  transformacji ustrojowej oraz 50  lat  od  X  Powszechnego  Zjazdu  Historyków Polskich w Lublinie (1969 r.). Ostatnią „Wielką  Zmianą” jest wkroczenie w epokę digitalizacji. W wydarzeniu wezmą udział czołowi polscy historycy. Jednym z koordynatorów panelu „Historia w przestrzeni publicznej. Muzea historyczne” będzie dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Gry edukacyjne, warsztaty dla nauczycieli  pokaz filmów dokumentalnych, a przede wszystkim wystawa kopii konserwatorskiej Unii Lubelskiej – to propozycje Muzeum Historii Polski towarzyszące XX Powszechnemu Zjazdowi Historyków Polskich w Lublinie.
Kopia dokumentu Unii Lubelskiej, którą Muzeum Historii Polski przechowuje w swoich zbiorach, została wykonana z takich samych materiałów i taką sama techniką jak oryginał z 1569 roku. 18 września w lubelskim Centrum Spotkania Kultur będzie niezwykle rzadka okazja zobaczyć ten eksponat na żywo.  Okazją do zajrzenia za kulisy powstawania kopii będzie pokaz filmu Unia Lubelska. Kopia i oryginał 20 września. Zaprezentujemy też film pt. „Powszechne Zjazdy Historyków Polskich. Krótka historia” podsumowujący dotychczasową historię zjazdów historyków.
Na stanowisku edukacyjnym (Centrum Spotkania Kultur, poziom minus 1) zapraszamy do zapoznania się grami przygotowanymi przez Muzeum Historii Polski:
Odkryj II RP – gracz  wciela się w rolę przedwojennego przedsiębiorcy, który do wykonania poszczególnych zleceń potrzebuje różnych materiałów i narzędzi. Musi je zdobyć w ośmiu regionach międzywojennej Polski, wykonując rozmaite zadania.  
Dekada 1979–1989 – uczestnik wciela się w rolę obywatela PRL, który ma na utrzymaniu rodzinę. Może się zaangażować w działalność opozycyjną, pamiętając o zagrożeniach, które niesie ze sobą sprzeciwianie się władzy komunistycznej. 10 punktów gry jest związanych z różnymi wydarzeniami z lat 1979–1989.
Budowanie miasta – gra planszowa pokazująca zasady budowania średniowiecznych miast.
Gra karciana „Poczet królów i książąt polskich”  – edukacyjna rodzinna gra karciana na zasadach „Czarnego Piotrusia”.
Oprócz tego nauczyciele poszukujący nowych inspiracji będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez edukatorki MHP. Podstawą zajęć będą nasze pakiety edukacyjne. Ich punktem wyjścia są biografie Jana Karskiego i Tadeusza Kościuszki.  Historie życia bohaterów uzupełniają ciekawe źródła: dokumenty, fotografie, wspomnienia. Podczas warsztatów opowiemy o procesie tworzenia tych materiałów, zaprezentujemy ich możliwości i podsuniemy pomysły, jak można je wykorzystać na lekcjach historii.

Przez cały zjazd zapraszamy również na targi książki do stoiska wydawniczego MHP. Szczególnie polecamy serię „Wspomnienia i pamiętniki”, w której ukazały się zapiski m.in. Ignacego Daszyńskiego, Jędrzeja Moraczewskiego, Adama Pragiera i Stanisława Wojciechowskiego oraz najnowszy, bogato ilustrowany tom Dziedzictwo II Rzeczypospolitej.

Ze względu na rangę, wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Organizatorem XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich jest Polskie Towarzystwo Historyczne.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie internetowej http://xxpzhp.umcs.lublin.pl

 

18-20 września, Centrum Spotkania Kultur, ul. Artura Grottgera 2, LUBLIN

 

2019-09-11