Akcja Żonkile – Łączy nas pamięć

19 kwietnia na ulice Warszawy wyjdzie ponad 2 tysiące wolontariuszy i rozda warszawiakom ponad 200 tysięcy papierowych żonkili. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Organizatorem 7. edycji akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a Muzeum Historii Polski jednym z jej partnerów.


Oprócz akcji Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji rocznicy pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie organizuje również spotkania, spacer i uroczysty koncert. Do grona ambasadorów akcji Żonkile dołączyli w tym roku: Ewa Błaszczyk, Monika Brodka, Maria Dębska, Kortez, Bartosz Kurek, Marian Turski i Adam Woronowicz.  

Spotkania i spacer wokół rocznicy powstania

Śladami powstania w getcie warszawskim pod takim hasłem obędzie się spotkanie Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego w sobotę 13 kwietnia o 16:00. Przewodniczka miejska Renata Płotczyk przybliży historię powstania i związków tego wydarzenia z Muranowem. Spotkanie rozpocznie się w sali pomnikowej Muzeum POLIN a ciąg dalszy będzie miało podczas spaceru po okolicy. Wstęp wolny.

We wtorek 16 kwietnia o 18:00 w ramach obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie „Żonkile Marka Edelmana. O pamięci, solidarności i odpowiedzialności" o Marku Edelmanie jako powstańcu, lekarzu i obrońcy praw człowieka. Fragmenty książek Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall oraz I była miłość w getcie Marka Edelmana i Pauli Sawickiej przeczytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. W rozmowie wezmą udział: Paula Sawicka, dr Aga Żuchowska, Witold Bereś i Konstanty Gebert. Rozmowę poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z Radia TOK FM. Wstęp wolny.

Uroczysty koncert
W przeddzień 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim 18 kwietnia o 19.00 na scenie Muzeum POLIN Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury złoży hołd muzykom z getta. Przy fortepianie zasiądzie 16-letnia Lauren Zhang, wyróżniona przez BBC tytułem Young Musician of the Year. W programie koncertu zabrzmią utwory Mozarta, Schuberta i Wajnberga. Koncert będzie upamiętniał historię Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej i jej wyjątkowej solistki - Josimy Feldschuh. W drugiej części koncertu usłyszymy IV Symfonię kameralną Mieczysława Wajnberga. Koncert jest jednym z wydarzeń cyklu Wajnberg@100, który Muzeum POLIN realizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. W jego ramach, w roku 100-lecia urodzin kompozytora, przez cały rok w Muzeum POLIN prezentowana jest muzyka Mieczysława Wajnberga.

***

Dlaczego akurat żonkile? Wiąże się to z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizowała powstanie. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych bojowców i po wojnie, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając 19 kwietnia tysiące papierowych kwiatów i ulotki informujące o powstaniu. Nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność. W tym roku stanie się to w momencie szczególnym – w 100. rocznicę urodzin ostatniego przywódcy powstania i 10. rocznicę jego śmierci. Dodajmy, że rok 2019 jest w Warszawie rokiem Marka Edelmana.

Fotografia w tle: D.Olszyńska, Muzeum POLIN

2019-04-15