Trwa internetowe głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku 2018!

Zakończył się pierwszy etap 12. plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Niemiec, Francji, Australii, Kanady, Litwy, Ukrainy. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. W drugim etapie głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Na Państwa głosy czekamy do 15 maja.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Można oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.

Komisja konkursowa w składzie: Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski), Alicja Knast (Muzeum Śląskie), Piotr Legutko (TVP Historia), dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa), dr Marek Mutor (Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), prof. Andrzej Szczerski (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Duch (historia.org.pl) zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostało 15 wydarzeń, wśród których znalazły się:

KATEGORIA „WYDARZENIE”          
- 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne;
- Spektakl w Willi Żabińskich „Tylko to co zrobić należało”, organizator: Stowarzyszenie Monopol Warszawski;
- Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918-2018, organizator: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu;
- Witkacy na Litwie, organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Witkacego, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Narodowe Muzeum Sztuki im. Čiurlionisa w Kownie, Wydawnictwo Aukso žuvys ;
- Festiwal Dziedzictwa Kresów, organizator: Gmina Lubaczów.

KATEGORIA „WYSTAWA”                   
- Wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku”, organizator: Muzeum w Gliwicach;
- Zbudowaliśmy to miasto, organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli;
- Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski, organizator: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha;
- Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci, organizator: Muzeum Miasta Gdyni;
- Wystawa „Litwo Ojczyzno Moja... Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” w Wilnie, organizatorzy:    Pałac Władców w Wilnie, Zamek Królewski na Wawelu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Muzeum Pana Tadeusza, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Wilnie.

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”                  
- 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości, organizator: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne;
- Gra muzyka, organizator: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu;
- "Kopiariusz. Publikacja internetowa nieznanego zbioru listów Jerzego Giedroycia, pisanych w Bukareszcie w latach 1939-1940", organizator: Fundacja Kultury Paryskiej;
- Where is Poland, organizator: Instytut Adama Mickiewicza;
- Rodzinna publikacja edukacyjna „Książka otwarta na świat”, organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni.

Kolejność wydarzeń na powyższej liście jest przypadkowa.

Internetowe głosowanie potrwa od 15 kwietnia do 15 maja 2019 r. Ostateczne wyniki głosowania poznamy na początku czerwca. Podczas uroczystego zakończenia w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie nastąpi wręczenie nagród głównych – cennych statuetek, wykonanych przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Jak podkreślają uczestnicy plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii oraz ogromnym wyróżnieniem, jeśli projekt zostaje zgłoszony przez osoby, które nie są jego autorami tylko po prostu w nim uczestniczyły. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują
o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w II etapie głosowało już łącznie ponad 50 tys. internautów.

Laureaci poprzednich edycji:
2017 – „Pogromcy Enigmy” (kategoria „Wystawa”), BohaterON – włącz historię! (kategoria „Wydarzenie”), Akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca'56” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
2016 – wystawa czasowa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” (kategoria „Wystawa”), obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 (kategoria „Wydarzenie”), Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (kategoria „Edukacja i multimedia”)
2015 – wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria „Wystawa”), rekonstrukcja historyczna „Obława Augustowska. Lipiec 1945” (kategoria „Wydarzenie”), społeczna akcja „Chwalimy się Powstaniem” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
2014 – wystawa czasowa „Krakowscy Wyklęci” (kategoria „Wystawa”), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie”), „Projekt: Pilecki” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
2013 – projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów”
2012 – projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”
2011 – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego
2010 – otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie
2009 – V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie
2008 – ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego
2007 – uruchomienie TVP Historia

Filmowa prezentacja laureatów poprzedniej edycji TUTAJ.
Harmonogram:
1-31 marca 2019 – zgłaszanie projektów (I etap)
do 11 kwietnia 2019 – Jury wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii
15 kwietnia – 15 maja 2019 – głosowanie internetowe na wybrane projekty (II etap)
czerwiec 2019 − oficjalne ogłoszenie wyników podczas uroczystej gali finałowej Plebiscytu (Pałac Rzeczypospolitej)

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.whr.muzhp.pl)
Partnerzy: historia.org.pl, Biblioteka Narodowa.
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Kultura, Sieci, wSieci Historii.

2019-04-25