Spotkanie na Cytadeli

Mój prapradziad Józef Gliński w czasie Powstania Styczniowego szykował się do szturmu na Cytadelę; niestety, nie zdobył jej; nam się to udało – powiedział minister kultury Piotr Gliński, zwiedzając budowę Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. W zwiedzaniu wzięli udział m.in. wiceminister kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.


Gliński wyraził wdzięczność „wszystkim, którzy uczestniczą w tym procesie”, bo, jak powiedział „nie ma w tej chwili żadnych opóźnień”.

„Kiedy przyszliśmy do ministerstwa, praktycznie poza wskazaniem miejsca nie było nic. Było trudno uzgadniać i przeprojektowywać różne wcześniejsze pomysły, ale udało się" - powiedział. Poinformował, że MKiDN i MON „realnie współpracują” i „póki co, wszystko jest bardzo dobrze prowadzone”.

Przed zwiedzaniem budowy Gliński spotkał się z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. „Tego rodzaju nowoczesne instytucje muzealne są wielofunkcyjne, multimedialne” − powiedział dziennikarzom Gliński. Jego zdaniem MHP „pełni bardzo wiele różnych funkcji: edukacyjne, poznawcze, rozrywkowe”. Znajdą się w nim również magazyny dla Muzeum Wojska Polskiego. Wyjaśnił, że dzięki wybudowaniu nowych budynków, Muzeum Narodowe „odzyska skrzydło”, które teraz zajmuje MWP.
 
„Miejsce jest symboliczne, tutaj były kiedyś koszary Gwardii Królewskiej, potem była tu zbudowana po Powstaniu Listopadowym przez carat twierdza, która miała być symbolem panowania obcego mocarstwa nad Polską, ale myśmy odzyskali Polskę, odzyskaliśmy także Cytadelę i w tej chwili ją odczarowujemy”− podkreślił wicepremier.
 
Gliński wyraził nadzieję, że za dwa lata „będziemy mogli zaprosić wszystkich na otwarcie muzeów i do parku muzealnego na Cytadeli Warszawskiej”.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział, że prace budowlane prowadzone są obecnie na poziomie pierwszej kondygnacji nadziemnej. „Część podziemna, jeżeli chodzi o konstrukcję jest gotowa. Dzisiaj mogliśmy oglądać audytorium, które będzie służyło do organizacji dużych wydarzeń i koncertów” − wyjaśnił.

Kostro powiedział, że MHP i MWP będą współpracować „zwłaszcza w działalności edukacyjnej i działalności zewnętrznej. Myślimy też o wspólnym bilecie do obu instytucji" − dodał.

Kostro poinformował, że „według planu jedno i drugie muzeum − MHP najpierw, a potem MWP − powinny zostać otwarte w pierwszej połowie 2021 r.”.

Dzieje.pl/MHP

Fot. MKiDN / Jacek Łagowski, MHP / Mariusz Bodnar


2019-03-15