Nagrody MSZ za najlepszą publikację historyczną rozdane

We wtorek 9 stycznia w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zagranicznych, a następnie towarzysząca jej międzynarodowa konferencja pt. „Dyplomacja publiczna i promocja historii Polski za granicą” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


Rada Dyplomacji Historycznej, której członkiem jest m.in. Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, wnioskowała do Ministra o nagrody dla dwóch laureatów i wyróżnienie prac trzech naukowców oraz jednego wydawnictwa.


Główne nagrody otrzymali prof. Robert I. Frost z University of Aberdeen za I tom publikacji: The Oxford History of Poland-Lithuania. Volume I: The Making of the Polish-Lithuanian Union, 1385-1569. oraz prof. Andrzej Nowak z UJ i PAN, członek Rady Programowej Muzeum Historii Polski, który został nagrodzony za najlepszą publikację polskojęzyczną z zakresu historii polskiej dyplomacji pt. "Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement".


Wyróżnienia w kategorii za najlepszą publikację obcojęzyczną otrzymali: dr Daniel Brewing z Uniwersytetu Aachen z Republiki Federalnej Niemiec oraz prof. Patryk Babiracki z Uniwersytetu Texas-Arlington w Stanach Zjednoczonych za publikację Soviet Soft Power in Poland. Culture and the Making of Stalin’s New Empire, 1943-1957. Babiracki w 2009 roku był  laureatem Funduszu Stypendialnego Muzeum Historii Polski.


Wyróżnienia za publikacje w języku polskim przyznano prof. Andrzejowi Maciejowi Brzezińskiemu oraz Wydawnictwu ARCANA.


Nagrody wręczył wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.


Następnie wszyscy laureaci nagród i wyróżnień, a także grono najwybitniejszych historyków z kraju i zagranicy wzięło udział w międzynarodowej konferencji pt. „Dyplomacja publiczna i promocja historii Polski za granicą”. Dyrektor Robert Kostro, uczestnik panelu „Dyplomacja historyczna - zagraniczna polityka historyczna” mówił w czasie konferencji o konieczności budowania infrastruktury w celu tworzenia pełnego przekazu o Polsce. Przykłady obiektów takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Europejskie Centrum Solidarności czy Muzeum Ulmów potwierdzają tę opinię – uważa Kostro. W opinii panelistów obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości są dobrą okazją do promowania historii Polski.

 

Fot. MHP/M. Kowalczyk
 

2018-01-10