Święto Niepodległości z Muzeum Historii Polski

Ponad tysiąc osób wzięło udział w grach miejskich w ramach imprezy Przystanek Niepodległość zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski z okazji Święta Narodowego 11 listopada.


Głównymi tematami tegorocznej imprezy był rok 1917 i Tadeusz Kościuszko. Jej uczestnicy rozwiązywali zadania dotyczące bohaterów sprzed 100 lat m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Paderewskiego; odpowiadali na pytania o organizacjach, które tworzyły się na ziemiach polskich jeszcze przed 1918 rokiem (np. Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół").

Z kolei młodzi uczestnicy gry spacerowali po "warszawskich" miejscach Tadeusza Kościuszki poznając historię obchodów setnej rocznicy śmierci Naczelnika w sukmanie w 1917 roku (powstało wówczas m.in. kilkadziesiąt tablic i pomników ku czci bohatera).

Na mecie gry na Krakowskim Przedmieściu uczestnicy obdarowani zostawali rośliną (różą jerychońską) symbolizującą kiełkującą niepodległość. Tysiące osób otrzymało od MHP biało-czerwone chorągiewki. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła gazeta – jednodniówka "Jesteśmy" z informacjami o wydarzeniach w 1917 roku.

Przez kilka godzin ustawiała sie kolejka do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Tysiące osób odwiedziło wystawę "Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei" prezentowaną w pobliżu Narodowego Banku Polskiego. Ekspozycja ta czynna jest do 17 listopada br.

Fot. MHP/Mariusz Bodnar, MHP/Małgorzata Kowalczyk

2017-11-11