Ukazały się „Moje wspomnienia” Stanisława Wojciechowskiego

Moje wspomnienia Stanisława Wojciechowskiego to polityczna autobiografia prezydenta odrodzonej Rzeczypospolitej. Książka, opracowana przez Jerzego Łazora, ukazuje się po raz pierwszy w pełnym kształcie, łącznie z pozostawioną w rękopisie drugą częścią. Dwutomowa publikacja wydana przez Muzeum Historii Polski jest V tomem z serii 100-Lecie Niepodległości Wspomnienia i pamiętniki.


Wojciechowski był współtwórcą nielegalnej PPS, organizatorem ruchu spółdzielczego, działaczem wśród wychodźców w wojennej i rewolucyjnej Rosji, wreszcie ministrem spraw wewnętrznych i prezydentem. Jego polityczna kariera skończyła się wraz z przewrotem majowym, podczas którego przeciwstawił się Józefowi Piłsudskiemu, sięgającemu po władzę siłą.

Stanisław Wojciechowski pisał swoje wspomnienia z dużego dystansu czasowego, w okresie gdy nie był już aktywnym politykiem. Obejmują one okres od lat 80. XIX wieku do grudnia 1922 roku.

Przedstawione tu doświadczenia polityka i społecznika są pod wieloma względami reprezentatywne dla losów całego pokolenia działaczy, którzy odrzucili postyczniową polityczną bierność, by po ćwierćwieczu starań o niepodległość przeżywać jej odzyskanie i uczestniczyć w kształtowaniu się II Rzeczypospolitej.
Redaktorem tomu i autorem wstępu jest dr Jerzy Łazor.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.Zapraszamy do kupna publikacji w naszym sklepie internetowym oraz wybranych księgarniach.

2017-10-04