Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”

„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to tytuł wystawy plenerowej przygotowywanej przez Muzeum Historii Polski, którą będzie można obejrzeć od 10 do 30 września 2017 roku w Warszawie. Wystawa została przygotowana z  okazji obchodów  Roku Kościuszki.


Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze.  Ikonografia, cytaty i teksty, korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami.

Muzeum przygotowało także pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, dotyczący Tadeusza Kościuszki i czasów, w których żył. 

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” będzie prezentowana w specjalnie zaaranżowanym pawilonie – instalacji na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (przy pl. Zamkowym) przez trzy tygodnie września (10-30.09.2017).

Ekspozycja przybliży sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum chce pokazać zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy, ideologię, której hołdował, miłości i pasje, którym się oddawał, a także pamięć, która pozostała o tym wielkim człowieku.

„Wystawą o Tadeuszu Kościuszce chcemy zaintrygować i sprowokować do refleksji nad losami nie tylko Naczelnika w sukmanie, ale i dziejami Polski” – podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

 „Sława jego trwać będzie dopóty, dopóki wolność panować będzie nad światem” – stwierdził w mowie wygłoszonej w Kongresie Stanów Zjednoczonych po śmierci Tadeusza Kościuszki w 1817 roku przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych William Henry Harrison. Miał rację. Kościuszko – jeden z bohaterów wojny o niepodległość amerykańskich kolonii, Naczelnik polskiej insurekcji z 1794 r. – do dziś pozostaje jednym z najlepiej rozpoznawalnych Polaków w historii Europy i Stanów Zjednoczonych. Już za życia uznany za bohatera i męczennika sprawy wolności, stał się jedną z ważnych postaci ówczesnej zbiorowej wyobraźni nie tylko Polaków, ale także europejskich i amerykańskich elit politycznych oraz intelektualnych.

Ekspozycja, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, będzie udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie, czynna całą dobę.

Szkołom proponujemy oprowadzania z kartą pracy oraz spacery śladami insurekcji kościuszkowskie, kończące się na wystawie. Spotkania edukacyjne będą dostępne od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 i 12.00.

23 września o godz. 11.00 zapraszamy na rodzinny spacer śladami insurekcji kościuszkowskiej, natomiast o godz. 13.00 odbędzie się spacer dla dorosłych.

Na oprowadzania i spacery obowiązują zapisy pod adresem oferta.edu@muzhp.pl, tel. 22 211 90 47, zapisy rozpoczną się 4 września 2017 r.

 

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” będzie miała równoległą premierę w formie plenerowej na Krakowskim Przedmieściu oraz w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).

 

Kurator wystawy: Wojciech Kalwat.

Koncepcja i scenariusz wystawy: prof. Jarosław Czubaty, Wojciech Kalwat, Michał Bąk.

Współpraca przy koncepcji wystawy: Gabriela Sierocińska-Dec, Lena Dąbkowska-Cichocka, Paweł Kozioł, Małgorzata Grąbczewska.

Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Kłaput Project.

 

­­­Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Wystawa sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski, Ambasada Szwajcarii.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3, Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl i miesięcznik „Mówią wieki”.

Współpraca: Tramwaje Warszawskie.

 

 

 

2017-08-24
Podobne materiały, które mogą Cię zainteresować: