Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”

„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to tytuł wystawy plenerowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą można obejrzeć do 17 listopada przed budynkiem Narodowego Banku Polskiego w Warszawie (pl. Powstańców Warszawy 4). Wystawa została przygotowana z  okazji obchodów  Roku Kościuszki i została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.


Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze.  Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie zobaczą m.in. animacje bitew z udziałem Kościuszki, a nawet będą mogli dokonać wyboru potyczki, którą chcą oglądać, a także dokonać zbliżeń postaci.

Na wystawie prezentowane są pomniki i kopce poświęcone Naczelnikowi oraz znaki pieniężne z wielu krajów świata. Na odrębnym ekranie w ruchomej formie pokazane są twarze Kościuszki z wielu obrazów, wykonywanych przez znanych artystów. Multimedia są uzupełnione planszami z tekstami na temat życia, walki i myśli polskiego bohatera. Na ekspozycji zobaczyć można również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku i posłuchać muzyki przez niego skomponowanej.


Muzeum przygotowało także pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, dotyczący Tadeusza Kościuszki i czasów, w których żył.

 
Ekspozycja przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum pokazuje zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał. 

„Wystawą o Tadeuszu Kościuszce chcemy zaintrygować i sprowokować do refleksji nad losami nie tylko Naczelnika w sukmanie, ale i dziejami Polski” – podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.


Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” jest również dostępna w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).
 

Ekspozycja, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie, od 4 pażdziernika do 17 listopada prezentowana przed budynkiem Narodowego Banku Polskiego przy pl. Powstańców Warszawy w Warszawie. Wcześniej od 10 do 30 września można ją było zobaczyć przy Krakowskim Przedmieściu (obok. pl. Zamkowego).


Kurator wystawy: Wojciech Kalwat.


Koncepcja i scenariusz wystawy: prof. Jarosław Czubaty, Wojciech Kalwat, Michał Bąk.


Współpraca przy koncepcji wystawy: Gabriela Sierocińska-Dec, Lena Dąbkowska-Cichocka, Paweł Kozioł, Małgorzata Grąbczewska.


Tłumaczenie: Małgorzata Marcinkowska, współpraca: Izabella Szarek.


Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Kłaput Project.

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.


Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Darczyńca: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.


Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski, Ambasada Szwajcarii.


Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3, Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl i miesięcznik „Mówią wieki”.


Współpraca: Tramwaje Warszawskie.

 

Fot. MHP/Mariusz Bodnar, MHP/Małgorzata Kowalczyk, MHP/Wojciech Paduch

 


 

2017-11-14
Podobne materiały, które mogą Cię zainteresować: